Trwa ładowanie...
henning mankell
15-10-2015 17:16

Zmarł Henning Mankell

Mankell urodził się w Sztokholmie. Sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych o Kurcie Wallanderze. W zeszłym roku ujawnił, iż cierpi na raka płuc. Miał 67 lat.

Share
Zmarł Henning MankellŹródło: AFP
d383ko9

Sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych o Kurcie Wallanderze. W zeszłym roku ujawnił, iż cierpi na raka płuc. Miał 67 lat.

Urodził się w Sztokholmie w 1948 roku. Był jednym z najczęściej nagradzanych pisarzy szwedzkich, a zarazem wybitnym dziennikarzem i człowiekiem teatru. Serię o komisarzu Wallanderze publikował od 1991 roku. Powieści te stały się bestsellerami nie tylko w Szwecji, gdzie osiągnęły łączny nakład trzech milionów egzemplarzy; doczekały się przekładu na ponad dwadzieścia języków i wielu ekranizacji. Mankell był też autorem powieści o tematyce społecznej oraz książek dla dzieci i młodzieży, dramaturgiem i reżyserem teatralnym. Mieszkał w Mozambiku. Jego żoną była Eva Bergman, córka słynnego reżysera Ingmara Bergmana.

Mankell w swoich książkach często odwoływał się do problemów współczesnego społeczeństwa szwedzkiego i krytykował ekonomiczną eksploatację kontynentu afrykańskiego, który znajdował się w centrum jego zainteresowań. W powieściach autor dbał o pokazanie realiów pracy policji, poruszał wątki obyczajowe i społeczne, m.in. imigracji, tworząc przeciwwagę dla wizerunku Szwecji jako kraju ze względnie niską przestępczością.

d383ko9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d383ko9