człowiek
22-07-2015 (11:28)

Zmarł Denis Avey, autor książki ''Człowiek, który wkradł się do Auschwitz''

Zmarł Denis Avey, brytyjski weteran II wojny światowej, laureat nagrody British Hero of Holocaust i współautor książki "Człowiek, który wkradł się do Auschwitz". Miał 96 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Denis Avey, autor książki ''Człowiek, który wkradł się do Auschwitz''
(Isnignis)
WP

Zmarł Denis Avey, brytyjski weteran II wojny światowej, laureat nagrody British Hero of Holocaust i współautor książki " Człowiek, który wkradł się do Auschwitz ". Miał 96 lat.

Wydawnictwo Insignis umieściło na swojej stronie następujący wpis, informujący o śmierci autora książki "Człowiek, który wkradł się do Auschwitz":

"20 lipca w wieku 96 lat zmarł Denis Avey – brytyjski weteran II wojny światowej i świadek Holocaustu, który swoje burzliwe i bohaterskie losy, w tym potajemne wtargnięcie do obozu koncentracyjnego Auschwitz III-Monowitz, opisał (wspólnie z Robem Broombym ) w książce " Człowiek, który wkradł się do Auschwitz ". Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy poznać Denisa Aveya osobiście podczas międzynarodowego spotkania wydawców z okazji angielskiej premiery jego książki. Był niezwykle charyzmatyczną, stanowczą, przenikliwą, ale i ciepłą osobą. Emanował pewnością siebie, siłą i energią, ale i wewnętrznym smutkiem, szczególnie gdy poruszająco mówił nam o złu, które zobaczył na własne oczy, którego doświadczył i z którym przez całe życie walczył. Niech spoczywa w pokoju."

WP

Denis Avey urodził się w 1919 roku w Essex. Po wybuchu wojny zaciągnął się do wojska i wkrótce został wysłany na front w północnej Afryce. Walcząc w Tobruku przeciwko oddziałom Erwina Rommla, słynnego "Lisa pustyni", młody Brytyjczyk dostał się do niewoli. Denis Avey zbiegł i wyruszył drogą morską do Grecji, ale po dotarciu do brzegu po raz drugi wpadł w ręce nieprzyjaciela. Stamtąd Niemcy przetransportowali go do obozu jenieckiego dla brytyjskich żołnierzy w Monowicach (obecnie dzielnica Oświęcimia).

Przebywając w niewoli, Avey poznał Ernsta Lobethala, Żyda z pobliskiego obozu Auschwitz III-Monowitz. Brytyjski weteran, chcąc ujrzeć na własne oczy sposób traktowania Żydów przez hitlerowców, pożyczył żydowski uniform i przekradł się do obozu koncentracyjnego. Kilkadziesiąt lat później opisał całą historię w książce "Człowiek, który wkradł się do Auschwitz", wydanej w Polsce przez Insignis w 2011 roku.

Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP