Trwa ładowanie...
d18ney3

Zdrojewski: Rok 2010 będzie czasem małych kongresów kultury

d18ney3
d18ney3

Rok 2010 będzie w Polsce czasem małych kongresów kultury: regionalnych i branżowych - zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który był gościem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Minister zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich kilku lat zaangażowanie prywatnych sponsorów w finansowe wspieranie wydarzeń artystycznych w kraju zmniejszyło się dziesięciokrotnie.

Czwartkowe posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu służyło podsumowaniu ubiegłorocznego Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie. Posłowie otrzymali przygotowany przez resort specjalny materiał zawierający wnioski i rekomendacje z kongresu. Jak w nim napisano, wnioski z wrześniowych obrad zostały zebrane, a następnie omówione podczas spotkań Zdrojewskiego z moderatorami 4 kongresowych sesji plenarnych i 26 sympozjów.

„Zasadnicza praca nad analizą rekomendacji z kongresu została powierzona (...) dziesięciu Zespołom Zadaniowym MKiDN, w skład których weszli zarówno przedstawiciele resortu i instytucji podległych, jak również przedstawiciele władz samorządowych i eksperci w poszczególnych dziedzinach” – czytamy w materiale. Zespoły te powołano pod koniec października, m.in. do spraw: ochrony dziedzictwa narodowego, zagranicznej promocji kultury oraz ds. mediów i polityki audiowizualnej.

d18ney3

Uczestniczący w czwartkowym posiedzeniu socjolog prof. Edmund Wnuk-Lipiński - który zasiadał w Radzie Programowej Kongresu Kultury Polskiej 2009 - wspominając wrześniowe obrady, ocenił optymistycznie, że polscy twórcy wydobywają się powoli z czegoś, co w socjologii nazywa się wyuczoną bezradnością.

Bogdan Zdrojewski opowiadał z kolei, że do 31 grudnia odbyło się kilka spotkań pokongresowych. Zebrali się m.in., na dwóch oddzielnych spotkaniach, przedstawiciele polskiego środowiska teatralnego - powiedział minister.
- Najpierw starsi zebrali się osobno i młodsi osobno. Potem obie grupy spotkały się u mnie i uzgadnialiśmy rekomendacje - tłumaczył.

Zdrojewski zapowiedział, że rok 2010 będzie czasem małych kongresów kultury: regionalnych i branżowych.
- Niektórym dałem już patronat" - dodał minister. Jako dwa pierwsze odbędą się Śląski Kongres Kultury oraz regionalny kongres kultury na Pomorzu Zachodnim - poinformował. Będą też kongresy branżowe i środowiskowe, obejmujące przykładowo problematykę tańca i ochrony dziedzictwa narodowego w Polsce - mówił.

O kategoryzację polskich zabytków pytał ministra poseł Marcin Zawiła (PO). Zdrojewski poinformował w odpowiedzi, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstał pomysł zakładający ich kompetencyjną kategoryzację. Autorzy pomysłu uznali, że można by wyznaczyć: zabytki, za które odpowiada ministerstwo kultury; zabytki, za które odpowiada konserwator wojewódzki; oraz zabytki, za które odpowiadają gminy - relacjonował Zdrojewski.

d18ney3

Poseł Arkadiusz Rybicki (PO) pytał z kolei ministra, jak wygląda w Polsce sytuacja na rynku kultury finansowanym przez prywatne podmioty.

Zdrojewski odparł, że resort zanalizował, ile jest pieniędzy prywatnych funkcjonujących w systemie wspierania wydarzeń artystycznych w Polsce w okresie ostatnich 10 lat i że niestety wyniki nie są dobre.

Pięć-siedem lat temu środki, które prywatni sponsorzy przekazywali na realizację przedsięwzięć artystycznych osiągały w Polsce kwotę 1,5 miliarda złotych rocznie - mówił minister. Jak tłumaczył, pieniądze pochodziły m.in. od przedsiębiorstw tak dużych, jak firmy Ryszarda Krauzego czy Jana Kulczyka.

d18ney3

Tymczasem w latach 2008-2009 roczne wsparcie dla wydarzeń kulturalnych w Polsce od podmiotów prywatnych wynosiło 150-200 mln - powiedział Zdrojewski.
- Tak spadły nakłady, tak spadła chęć finansowania wydarzeń artystycznych przez prywatnych sponsorów - alarmował minister.

W materiale resortu zapowiedziano, że MKiDN planuje przeprowadzenie w tym roku kilkunastu konsultacji w celu poznania i przedyskutowania stanowisk środowisk pozarządowych, twórczych i branżowych w odniesieniu do strategicznych działań projektowanych przez resort kultury. Przewidziano debaty m.in. na temat: edukacji kulturalnej, ochrony zabytków, nowych mechanizmów finansowania kultury, rozwoju rynku mediów w Polsce.

MKiDN wskazało też na potrzebę powoływania w Polsce instytutów dedykowanych konkretnym dziedzinom sztuki, których zadaniem będzie wdrażanie strategii rozwoju danej dziedziny. Resort podjął już działania mające na celu utworzenie w 2010 r. Instytutu Muzyki i Instytutu Tańca - przypomniano w materiale.

Napisano też m.in. o planach związanych ze Światową Wystawą EXPO 2010 w Szanghaju, która potrwa od 1 maja do 31 października. W ramach polskiego udziału w tej wielkiej imprezie odbędzie się ponad 20 wydarzeń i projektów dotyczących kultury polskiej; najważniejsze z nich zaplanowano na 22 maja - czyli na Dzień Polski na EXPO 2010.

d18ney3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18ney3