Trwa ładowanie...

Zdrojewski: rekordowe inwestycje w czytelnictwo w 2011 roku

Share
Zdrojewski: rekordowe inwestycje w czytelnictwo w 2011 rokuŹródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d3h4soj

Zainwestowanie ponad 100 mln zł z przyszłorocznego budżetu ministerstwa kultury w promocję czytelnictwa oraz poprawę stanu bibliotek zapowiedział Bogdan Zdrojewski w środę na kongresie w warszawskiej Bibliotece Narodowej.

Minister Kultur Bogdan Zdrojewski podpisał w środę deklarację założycielską Republiki Książki - koalicji na rzecz promocji czytelnictwa zawiązanej przez przedstawicieli władz, twórców, bibliotekarzy i czytelników. Republikę Książki honorowym patronatem objęła Anna Komorowska; w spotkaniu założycielskim uczestniczyła też minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, członek Rady Ministrów Michał Boni, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Kołodziejczyk.

"Republika Książki ma przeciwdziałać wykluczeniu kulturowemu wynikającemu z nieczytania książek. Chcemy szukać praktycznych rozwiązań, aby świadomość konieczności czytania była powszechna.(...) Na program, który prezentujemy w bibliotece, składa się kilka przedsięwzięć. Przede wszystkim - inwestycje w same biblioteki, ich infrastrukturę, szerokopasmowy internet, zwiększanie środków na zakupy biblioteczne. Potrzebne jest budowanie świadomości konieczności rozwijania czytelnictwa we wszystkich formach - tych tradycyjnych, ale także za pomocą e-boków i audiobooków. Chodzi też o budowanie pewnych nawyków - z jednej strony mamy takie akcje jak "Cała Polska czyta dzieciom", ale
powinno być też miejsce na reedukację, czyli akcję typu dzieci czytają rodzicom" - powiedział w środę Bogdan Zdrojewski.

d3h4soj

"Jeżeli chodzi o inwestycje w obszarze czytelnictwa to rok 2011 będzie pod tym względem absolutnie rekordowy. Około 35 milionów złotych przeznaczymy na digitalizację zasobów bibliotecznych, minimum 15 milionów zł na zakupy do bibliotek, około 20 milionów na poprawę infrastruktury bibliotek. Te kwoty pochodzą bezpośrednio z budżetu ministerstwa kultury, podobna kwota na poprawę infrastruktury bibliotek przeznaczona zostanie z programów operacyjnych, czyli Funduszu Promocji Kultury. W sumie przeznaczymy w przyszłym roku na książkę ponad 100 milionów złotych" - powiedział Zdrojewski.

Zapytany o przewidywane skutki wprowadzenia od nowego roku 5 proc. podatku VAT na książki, minister powiedział, że nie przewiduje, aby ta zmiana wywarła jakiś większy wpływ na poziom czytelnictwa w Polsce. "Mam nadzieję, że rok 2011, pierwszy, w którym podatek VAT na książki będzie wynosił 5 proc., będzie też pierwszym rokiem, w którym czytelnictwo wzrośnie" - powiedział minister kultury powołując się na przykład Danii, gdzie VAT na książki jest wysoki, ale także poziom czytelnictwa jest najwyższy w Europie. "Polska miała dotąd najniższy możliwy VAT na książki i najniższe czytelnictwo" - podkreślił minister. Jego zdaniem wzrost podatku VAT na książki o 5 proc. spowoduje wzrost cen książek o 2-3 proc., co nie powinno spowodować żadnych ujemnych skutków na rynku czytelniczym.

Bogdan Zdrojewski spodziewa się, że działalność zawiązanej w środę Republiki Książki przyczyni się do dwukrotnego wzrostu zakupów książek przez Polaków w ciągu dwu lat. "Obecnie na książki wydajemy przeciętnie około 17-18 zł rocznie. Oceniam, że możemy wydawać dwa razy więcej. Czytelnictwo obecnie wygląda tak, że około 40 proc. Polaków deklaruje przeczytanie jednej książki rocznie. Wedle mojej oceny jesteśmy w stanie poprawić ten wskaźnik, tak, aby wyrównać do poziomu Niemiec lub Francji. Liczę też na wzrost czytelnictwa e-booków" - dodał Zdrojewski.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d3h4soj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4soj
d3h4soj