Trwa ładowanie...
recenzja
11-01-2011 13:05

Zamiast "Jaka to melodia"

Zamiast "Jaka to melodia"Źródło: Inne
d4fdr5g
d4fdr5g

Skandynawskich kryminałów ci u nas dostatek. Pojawiają się w księgarniach jak grzyby po deszczu, jeden lepszy od drugiego i prawie każdy porównywany do cyklu „Millenium” Larssona . Nie jest tajemnicą, że Skandynawowie mają bzika na punkcie rozwiązywania zagadek kryminalnych i zamiast „Klanu” oglądają raczej „Gang”, a zamiast „Jaka to melodia” wolą śledzić program „Jaki to morderca”. Zresztą na podstawie cyklu książek Mari Jungstedt również nakręcono serial, który jest emitowany nie tylko w szwedzkiej, ale również w niemieckiej telewizji.

Niewypowiedziany to druga z ośmiu powieści z inspektorem Andersem Knutasem w roli głównej. Inspiracją do pisania jest dla Jungstedt Gotlandia stąd też akcja książek rozgrywa się między tą wyspą a Sztokholmem. Tym razem śledztwo dotyczy morderstwa fotografa, który ostatnimi czasy wygrał sporą sumkę na wyścigach. Flesz był alkoholikiem, miał podejrzanych przyjaciół, więc sprawa wydaje się być dość prosta do rozwiązania. Do czasu, gdy w jego ciemni zostają znalezione pornograficzne zdjęcia niedawno zaginionej czternastolatki. Wówczas sprawa się nieco komplikuje, a zakończenie tej historii jest coraz mniej oczywiste.

Jungstadt bardzo sprawnie operuje piórem, co sprawia, że jej książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie jest to co prawda ten rodzaj lektury, gdy gorączkowo przewracamy kartki i nie możemy odłożyć książki zanim dowiemy się kto zabił. Ale postaci są zarysowane znakomicie, postać Knutasa oryginalna i sympatyczna, a finał kompletnie zaskakujący. Podobał mi się również zabieg polegający na tym, że wszystkie części serii są ze sobą dość mocno powiązane. Właściwe powinno się czytać je po kolei, aby mieć pełen obraz tego, co dzieje się z naszymi bohaterami. A dzieje się sporo, nie tylko w planie intrygi kryminalnej, ale również w planie obyczajowym. Romanse, osobiste tajemnice, rodzinne dramaty i zdrady – to wszystko sprawia, że książki szwedzkiej dziennikarki z pewnością znajdą większość zwolenniczek wśród kobiet. Wszystkie będziemy czekały z niecierpliwością na Nieznanego i kolejne książki, które przeniosą nas na wilgotną, nieco przerażającą, ale jakże urzekającą Gotlandię.

d4fdr5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fdr5g