Zamek Bran w rumuńskim Siedmiogrodzie, prezentowany turystom jako siedziba słynnego Drakuli, został wystawiony na sprzedaż przez obecnego właściciela Dominika Habsburga.
W 1920 roku miasto Braszów przekazało należący do niego zamek w podarunku królowej Rumunii Marii (1875-1938). Jej prawnuk Dominik Habsburg odzyskał Bran w maju bieżącego roku w ramach postępowania restytucyjnego.
Według Mediafaxu, adwokaci Habsburga zaproponowali lokalnym władzom odkupienie zamku za 25 mln dolarów. Obecny właściciel zobowiązany jest utrzymać przez trzy lata muzealny charakter obiektu i może go w tym czasie sprzedać wyłącznie państwu rumuńskiemu.
W świetle źródeł historycznych, żyjący w latach 1431-1476 władca Wołoszczyzny Vlad III Tepes (Palownik) nie był wampirem, a praktykowane przez niego wbijanie opornych bojarów i tureckich jeńców na pal nie odbiegało od standardów epoki. Drugi przydomek Draculea (Syn Smoka lub Syn Diabła) oznacza po prostu, że jego ojcem był Vlad II Dracul (Smok) - członek utworzonego przez cesarza Zygmunta Luksemburczyka rycerskiego Zakonu Smoka, któremu patronował św. Jerzy.
Legendy o karpackim wampirze, powstałe niewątpliwie z inspiracji politycznych oponentów Vlada III, wykorzystał w swej powieści Drakula (1897) Bram Stoker . Zawarty w książce opis siedziby krwawego hrabiego ma wiele wspólnego z Bran – jednak według historyków, Vlad III nigdy w tym zamku nie był.