Trwa ładowanie...

Zakończyły się III Warszawskie Targi Książki

Frekwencja na zakończonych w niedzielę III Warszawskich Targach Książki przekroczyła 40 tys. osób - szacują organizatorzy. Dokładne dane podane zostaną we wtorek.

Share
Zakończyły się III Warszawskie Targi KsiążkiŹródło: "__wlasne
d149otn

Frekwencja na zakończonych w niedzielę III Warszawskich Targach Książki przekroczyła 40 tys. osób - szacują organizatorzy. Dokładne dane podane zostaną we wtorek.

Aldona Zawadzka prezes spółki Targi Książki ocenia, że tegoroczna impreza cieszyła się o jedną czwartą większą popularnością niż jej zeszłoroczna edycja, którą odwiedziło 35 tys. osób. "Już w sobotę przekroczyliśmy granicę 30 tys. osób na targach, a w niedzielę frekwencja gości też była bardzo wysoka.* Można szacować, że w tym roku Warszawskie Targi Książki odwiedziło ponad 40 tys. osób, co oznacza, że ta edycja imprezy była rekordowa w jej trzyletniej historii*" - powiedziała PAP Aldona Zawadzka.

Pięciuset wystawców III WTK szczelnie zapełniło powierzchnię parteru i piętra PKiN oraz górne kuluary Sali Kongresowej. Podczas targów odbyło się ponad 600 imprez towarzyszących - spotkań autorskich, wstaw, paneli dyskusyjnych, prezentacji. Podczas targów z czytelnikami spotkało się ponad 400 autorów książek m.in. zeszłoroczny noblista Tomas Transtroemer, Tomas Venclova, Julia Hartwig, Józef Hen, Hanna Krall, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Sapkowski, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Jacek Hugo Bader, Sylwia Chutnik, Jonathan Carroll, Waris Dirie.

Na targach ogłoszono nominacje do dwu ważnych nagród literackich - poznaliśmy tytuły dwudziestu książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike i piętnastu ubiegających się o Nagrodę Literacką Gdynia.W trzech wypadkach wybory jurorów obu nagród były takie same - o obie nagrody ubiegają się tytuły: Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego Krystyny Czerni (Znak), Miedzianka. Historia znikania Filipa Springera (Czarne) oraz Włoskie szpilki Magdaleny Tulli (Nisza). Trzech laureatów Nagrody Literackiej Gdynia poznamy 30 czerwca, a tegorocznego zwycięzcę Nagrody Literackiej Nike - 7 października.

d149otn

Podczas III Warszawskich Targów Książki rozstrzygnięto III edycję Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Jej laureatem został chiński pisarz Liao Yiwu, autor książki Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych. Liao Yiwu, poeta, prozaik, dziennikarz i muzyk, urodził się w 1958 r. w Syczuanie. W 1989 roku po wydarzeniach na Placu Niebiańskiego Spokoju napisał poemat "Masakra", który szybko stał się bardzo popularny. Za to właśnie chińskie władze osadziły pisarza w więzieniu, gdzie przebywał w latach 1990-94. Po wyjściu z więzienia utrzymywał się z gry na flecie jako wędrowny muzykant. To właśnie wtedy spotkał bohaterów swojej książki "Prowadzący umarłych" - przegranych, zagubionych, bezdomnych, tych, których istnienie chińskie władze skrzętnie ukrywają przed oczami Zachodu. W zeszłym roku pisarz uciekł z Chin. Obecnie mieszka w Berlinie.

Optymistyczną atmosferę warszawskiego spotkania z książkami studził nieco raport z sytuacji na polskim rynku książki w zeszłym roku przedstawiony przez Bibliotekę Analiz przedstawiony w "Kronice Targowej". Jego autorzy - Łukasz Gołębiewski i Paweł Waszczyk - przedstawili dane, z których wynika, że przychody wydawców książek w 2011 spadły o 7,8 proc. - z 2,94 do 2,71 mld zł. W 2011 roku ukazało się, w porównaniu z rokiem 2010, o 9 proc. mniej tytułów, a średni nakład książki spadł o 5 proc. - z 5710 do 5410 egzemplarzy. Średnia cena książki wzrosła natomiast o 7 proc. - z 34, 30 zł do 36,60 zł, a wzrost cen nowości był nawet większy i przekroczył 10 proc. Zdaniem autorów raportu ta zła sytuacja na rynku książki spowodowana jest wieloma czynnikami, z których bardzo ważnym jest wprowadzenie od stycznia 2011 roku 5-procentowego podatku VAT na książki.

Jacek Oryl, prezes firmy Murator Expo, która organizuje Warszawskie Targi Książki ocenia, że przyszedł czas na szukanie nowej lokalizacji imprezy. Możliwości rozwoju targów w tradycyjnym miejscu - na najniższych piętrach Pałacu Kultury i Nauki ograniczają warunki przestrzenne - nie zmieści się tutaj większa liczba stoisk, ani większa liczba zwiedzających. Jacek Oryl szuka nowej lokalizacji dla książkowej imprezy, nie chce jednak na razie zdradzać szczegółów.

III Warszawskie Targi Książki to nie koniec majowych imprez księgarskich w stolicy. W dniach 26-27 maja na Rynku Mariensztackim odbędzie się* trzecia edycja Warszawskiego Kiermaszu Książki*, na którym swoja ofertę zaprezentuje około 60 wydawców oraz warszawskie księgarnie i antykwariaty. W ramach kiermaszu zaplanowano m.in. spotkania z pisarzami, promocje książek, warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

d149otn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d149otn
d149otn