Poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza we współpracy z Tianjin University of Technology oficjalnie zainaugurował w sobotę działalność Instytutu Konfucjusza. Celem tej międzywydziałowej jednostki jest promocja chińskiej kultury i nauczania języka chińskiego.
Instytuty Konfucjusza stanowią sieć organizacji rozsianych po całym świecie. Ich główną ideą jest propagowanie chińskiej kultury, przybliżanie filozofii życia Chińczyków w jak największej liczbie państw. W Polsce to druga taka jednostka. Pierwszą powołano w Krakowie przy Uniwersytecie Jagiellońskim w październiku 2006 roku.
- Mamy nadzieję na dobrą współpracę między dwoma polskimi ośrodkami, aby tym lepiej realizować podstawowe założenia funkcjonowania Instytutów - powiedział dr Maciej Gaca, sinolog i dyrektor poznańskiego Instytutu.
W Poznaniu sinologia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Obecnie studiuje ją około 85 studentów, ale chętnych jest przynajmniej osiem razy więcej. Instytut Konfucjusza powstał z myślą właśnie o tych, którym nie udało się rozpocząć studiów filologii chińskiej, a także o wszystkich zainteresowanych Chinami.
Nowy Instytut już we wrześniu, a najpóźniej w październiku, rozpocznie roczne kursy języka chińskiego połączone w wykładami przybliżającymi historię Kraju Środka.
Instytut chce organizować wystawy chińskich dzieł sztuki oraz przegląd chińskich filmów.
- Wyzwaniem pozostaje również zredagowanie pierwszego Wielkiego Słownika Chińsko-Polskiego -powiedział dr Gaca.