Trwa ładowanie...

Zainaugorowano XIX Targi Wydawców Katolickich w Warszawie

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore otworzyli wspólnie w czwartek XIX Targi Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zainaugorowano XIX Targi Wydawców Katolickich w WarszawieŹródło: "__wlasne
d17vgqo
d17vgqo

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore otworzyli wspólnie w czwartek XIX Targi Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wydarzenie, organizowane w zamkowych Arkadach Kubickiego przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, potrwa do niedzieli. Bierze w nim udział blisko 140 wydawców.

Podczas inauguracji, połączonej z ogłoszeniem listy laureatów Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2013 w różnych kategoriach, odczytano list od prezydenta RP. "Kieruję serdeczne słowo do wszystkich wydawców katolickich, którym przyświeca idea krzewienia najważniejszych chrześcijańskich wartości" - napisał Bronisław Komorowski.

Na uroczystości otwarcia obecni byli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, którzy wspólnie przywitali uczestników targów.

d17vgqo

Kard. Nycz ocenił, że jest to "przedsięwzięcie ważne i poważne", "angażujące ogromnie wielu ludzi", promujące czytelnictwo, pomagające "wyzwalać w człowieku wiarę w to, że czytania nic nie zastąpi". Przekonywanie do jak najczęstszego sięgania po dobre książki jest bardzo ważne m.in. w przypadku młodych Polaków, "pokolenia ludzi internetu, telewizji" - podkreślił kard. Nycz.

Targi Wydawców Katolickich "wpisały się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych, wydarzeń znaczących w całym kraju" - powiedział abp Henryk Hoser.

Jak ogłoszono podczas gali, Nagrodę Główną Feniks 2013 otrzymają Andrzej i Wanda Półtawscy. "Za rzadko spotykany w świecie styl życia i zaangażowania konfesyjnego" - czytamy w uzasadnieniu. "Ogromny wysiłek państwa Półtawskich w obronie życia i osobowej godności człowieka wciąż owocuje i przynosi wielu ludziom wsparcie i wzmacnia ich nadzieję. Nie do przecenienia jest również żarliwe świadectwo małżeństwa Półtawskich o tym, że można i należy żyć, pracować, nawet w najbardziej dramatycznych warunkach, i że zło - w Bożej perspektywie - nigdy nie ma ostatniego słowa" - napisano dalej.

Przyznano dwie nagrody Feniks Specjalny - dla biskupa Antoniego Długosza oraz dla pisarza i poety Ernesta Brylla. W uzasadnieniu nagrody dla bp. Długosza podkreślono: "za żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, skierowanego zwłaszcza do najmłodszych, dzieci i młodzieży, wobec którego nie można przejść obojętnie".

d17vgqo

Bryll został uhonorowany za osiągnięcia w dziedzinie literatury, "zwłaszcza poezji, otwartej i czułej na powiew religijnych tajemnic". "Bezpośrednie odniesienia do odbiorcy, odwoływanie się do archetypów i mitów narodowych, wrażliwość na tradycje liryki romantycznej oraz chęć nawiązywania rozmowy o fundamentalnych sprawach ludzkiej egzystencji - wszystko to sprawia, że pisarstwo Brylla nieustannie wywołuje zbiorowy oddźwięk i zyskuje należne poważanie" - podkreślono.

Publikacje uhonorowane Nagrodami Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2013 w różnych kategoriach to m.in.: "Rozruch wiary" (autor o. Wojciech Giertych OP; Wydawnictwo Bernardinum) w kategorii nauki kościelne, "Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych" (Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń; Wydawnictwo Rosikon Press) w kategorii edytorstwo, "Kres i początek. Papież Jan Paweł II - zwycięstwo wolności, ostatnie lata, dziedzictwo" (George Weigel; Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK) w kategorii książka autora zagranicznego, "Od Barabasza do Jezusa. Nawrócony jednym spojrzeniem" (Pietro Sarubbi; Wydawnictwo Salezjańskie) w kategorii literackiej, "Siostra Faustyna. Biografia Świętej" (Ewa Czaczkowska; Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK) w kategorii publicystyka religijna, "Księga spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej" (Joanna Krzyżanek; Wydawnictwo Święty Wojciech) w kategorii książka dla dzieci, "Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki" (Ania Golędzinowska; Edycja Św. Pawła) w kategorii książka
dla młodzieży.

Ponadto Kapituła Nagrody Feniks postanowiła o powołaniu dodatkowej Nagrody, o nazwie Księga życia. Jej pierwszą laureatką została Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, jak podkreślono - "kobieta, której całe życie naznaczone było służbą - na rzecz Narodu Polskiego, młodzieży i wreszcie własnej rodziny".

d17vgqo

"Kapituła Nagrody chce w ten sposób oddać cześć jej niezwykłemu poświęceniu w pracy na rzecz młodzieży polonijnej w Wielkiej Brytanii w okresie po II wojnie światowej. Oddaniu, które wyrażało się nie tylko w działalności edukacyjnej, ale przede wszystkim wychowawczej skierowanej do kolejnych pokoleń młodych Polaków dorastających i wychowujących się poza Ojczyzną, w tym także uczestników ruchu harcerstwa polskiego na uchodźstwie" - napisano w uzasadnieniu.

"Pani prezydentowa Kaczorowska, trwając wiernie u boku męża, brała aktywny udział w życiu społecznym polskiej emigracji, przez wiele lat efektywnie angażując się m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. Jej służba publiczna naznaczona jest niezwykłą troską o los kolejnych pokoleń młodych Polaków, nastawiona na ochronę i popularyzację więzi łączących je z ziemią ich przodków. Na pielęgnowanie więzi rodzinnych, narodowych i społecznych" - czytamy dalej.

Podczas XIX Targów Wydawców Katolickich książki prezentuje blisko 140 wydawców. To największe oficyny katolickie działające w Polsce, jak: Biały Kruk, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo M, WAM, Święty Wojciech, Edycja św. Pawła, Znak, Apostolicum oraz oficyny zakonne jak W drodze, Wydawnictwo sióstr Loretanek, Homini Tyniec, Wydawnictwo Salezjańskie.

d17vgqo

W Arkadach Kubickiego można też znaleźć książki wydawnictw o bardziej świeckim profilu jak Bellona, Wydawnictwo Literackie, Czytelnik, Media Rodzina. Gościem honorowym targów jest Wydawnictwo Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

W programie targów są spotkania autorskie m.in. z Hanną Suchocką, o. Leonem Knabitem, o. Maciejem Ziębą, Ewą Czerwińską, Jackiem Moskwą, Grzegorzem Górnym, Cezarym Gmyzem. Prezentacjom wydawnictw i spotkaniom towarzyszą pokazy filmów dokumentalnych, m.in. o Janie Pawle II.

Podczas targów premierę będzie mieć książka "Papież Franciszek. Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich" (wydawnictwo M) zbierająca dotychczasowe wypowiedzi nowego papieża oraz jego najważniejsze homilie i przemówienia jako kardynała.

Na targach prezentowana jest też m.in. książka dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej Stanisława Karnacewicza pt. "Glemp. Pod okiem Opatrzności".

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj