Henryk Hoser
Henryk Hoser to polski duchowny, pallotyn i arcybiskup, misjonarz i wizytator apostolski w Rwandzie, z wykształcenia lekarz. Był warszawsko-praskim biskupem diecezjalnym, w 2017 roku mianowano go biskupem seniorem tej diecezji. Abp Hoser jest współautorem kontrowersyjnej książki "Dyktatura gender".
Henryk Hoser – wykształcenie
Henryk Hoser pochodzi z Warszawy, gdzie urodził się w 1942 roku. Edukację podstawową i średnią odbył w Pruszkowie, później studiował medycynę na warszawskiej Akademii Medycznej, którą ukończył w 1966 roku. Następnie do 1968 roku Hoser był pracownikiem naukowym na akademii, działał na stanowisku asystenta w Zakładzie Anatomii Prawidłowej. W 1969 roku był lekarzem prowadzącym na oddziale internistycznym szpitala rejonowego w Ziębicach.
W 1969 roku Henryk Hoser wstąpił do wspólnoty pallotynów, a pierwsze śluby złożył we wrześniu 1970 roku. Studiował na kierunku filozoficzno-teologicznym Wyższego Seminarium Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w miejscowości Ołtarzew, uzyskał też pozwolenie na dodatkową pracę jako lekarz. Przez pewien czas przebywał w Paryżu, gdzie odbył kursy medycyny tropikalnej.
Henryk Hoser – działalność kapłańska
Pierwsze święcenia kapłańskie Henryk Hoser otrzymał w 1974 roku, a rok później wyjechał w podróż misyjną do Rwandy. Na miejscu Hoser był proboszczem, założył w Kigali Ośrodek Medyczno-Socjalny, którym kierował przez 17 lat, zaczynając w 1978 roku. Działał też w Związku Stowarzyszonych Ośrodków Medycznych, któremu przewodniczył, zajmował się monitorowaniem epidemii AIDS i programem opieki nad chorymi.
Henryk Hoser na pewien czas opuścił Rwandę – we wrześniu 1993 roku udał się do Jerozolimy, a następnie odbył staż z ultrasonografii w Warszawie. Oddelegowano go na Synod Specjalny Biskupów dla Afryki, który odbył się w 1994 roku – Hoser pełnił funkcję eksperta ds. problemów i rozwoju rodziny. Duchownego nie było więc w Afryce w czasie ludobójstwa w Rwandzie. W lipcu 1994 roku Hosera mianowano wizytatorem apostolskim Rwandy. W 1981 roku stanął na czele Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych orazf Delegatury Misyjnej Księży Pallotynów w Rwandzie.
Henryk Hoser wyjechał z Rwandy w 2006 roku, a jego obowiązki wizytatorskie przejął abp Juliusz Janusz. Kolejnym etapem działalności Hosera była rola przewodniczącego Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego we Francji, którą pełnił od 1996 do 2003 roku, a w 2004 roku został rektorem Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli.
Arcybiskup Henryk Hoser
W styczniu 2005 roku Henryk Hoser został mianowany arcybiskupem tytularnym przez Jana Pawła II, święcenia biskupie przyjął 19 marca 2005 roku, a na swoje zawołanie biskupie wybrał słowa "Maior est Deus", czyli "Bóg jest większy". W maju 2008 roku Hoser został biskupem diecezji warszawsko-praskiej, funkcję pełnił do 8 grudnia 2017 roku. Duchowny jest też członkiem Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz konsultorem Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów.
W 2011 roku abp Henryk Hoser został odznaczony tytułem honorowego obywatela Warszawy, a w 2015 roku otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.
Henryk Hoser – książki
Abp Henryk Hoser w 2014 roku wydał książkę "Dobre słowo", natomiast w lutym tego samego roku ukazała się publikacja zbiorowa "Dyktatura gender", której współautorami poza Hoserem są też m.in. ks. Dariusz Oko, Benedykt XVI, Leszek Sosnowski i Krzysztof Feusette.
Data urodzenia | 27.11.1942 |
Miejsce urodzenia | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze