Trwa ładowanie...

Za zabójstwo Politkowskiej zapłacono 2 mln dolarów

Za zabójstwo Politkowskiej zapłacono 2 mln dolarówŹródło: Inne
d2yddqw
d2yddqw

Za zabójstwo Anny Politkowskiej zapłacono 2 mln dolarów - zeznał w piątek jeden ze świadków na procesie o zabójstwo znanej dziennikarki.

Jak poinformował adwokat oskarżonych Aleksiej Czernikow, przesłuchiwany w piątek przed Moskiewskim Okręgowym Sądem Wojskowym świadek Łom-Ali Gajdukajew oświadczył, że od grupy śledczych dowiedział się, iż za zabójstwo Politkowskiej zapłacono 2 mln dolarów.

Gajdukajew, sam skazany na 12 lat więzienia za zamach na ukraińskiego biznesmena, jest wujem oskarżonych o zabójstwo dziennikarki braci Machmudowów. Jego przesłuchanie odbywa się za zamkniętymi drzwiami, bo według prokuratury może on mówić o sprawach stanowiących tajemnicę państwową.

W procesie o zabójstwo Politkowskiej na ławie oskarżonych zasiadają bracia uważanego za bezpośredniego sprawcę zabójstwa dziennikarki Rustama Machmudowa - Dżabrail i Ibrahim, a także podpułkownik FSB Pawieł Raguzow i b. major milicji Siergiej Chadżikurbanow. To z powodu Riaguzowa proces toczy się przed sądem wojskowym.

d2yddqw

Według aktu oskarżenia Chadżikurbanow był organizatorem zabójstwa, a Dżabrail i Ibrahim Machmudowowie - wspólnikami wykonawcy. Za zabójcę uważany jest ich starszy brat, 34-letni Rustam, który jest na wolności; przypuszcza się, że ukrywa się za granicą.

Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy.

* Anna Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku* na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

d2yddqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yddqw