Trwa ładowanie...

XXVIII Warszawskie Spotkania Teatralne od 29 marca

XXVIII Warszawskie Spotkania Teatralne od 29 marcaŹródło: Inne
d37xepm
d37xepm

11 spektakli teatrów z całej Polski oraz 21 przedstawień teatrów warszawskich będzie można m.in. zobaczyć podczas XXVIII Warszawskich Spotkań Teatralnych, które rozpoczną się 29 marca.

Festiwal jest organizowany przez Urząd m.st. Warszawy oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Jak przypomniała na środowej konferencji prasowej prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, festiwal został wznowiony po siedmiu latach przerwy.
- W latach 1965-2000 pod sztandarem Warszawskich Spotkań Teatralnych pokazywane były najciekawsze przedstawienia sezonów, najgoręcej dyskutowane i najczęściej nagradzane - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Dyrektor Instytutu Teatralnego Maciej Nowak poinformował, że program XXVIII Warszawskich Spotkań Teatralnych będzie składał się z czterech części.

W pierwszej części - Spektakle - będzie można zobaczyć najgłośniejsze spektakle z repertuaru scen krajowych i spektakle z repertuaru teatrów warszawskich. Widzowie zobaczą m.in. „Baal. Sześć aspektów baalicznego świata” opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego, „Blaszany bębenek” Teatru Wybrzeże z Gdańska, „Oresteję” Starego Teatru z Krakowa, „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” Teatru Wierszalin z Supraśla, „Bitwę pod Grunwaldem” Teatru Studio z Warszawy, „Norę” warszawskiego Teatru Narodowego, „Transfer” Teatru Współczesnego w Warszawie. Publiczność zobaczy również przegląd spektakli reżysera Michała Zadary i prezentację teatrów offowych z Wrocławia.

d37xepm

Druga część festiwalu to seminarium (4-9 kwietnia) w języku angielskim dla zagranicznych krytyków teatralnych oraz dyrektorów festiwali z Europy i Azji. Uczestnicy seminarium będą rozmawiać m.in. o dorobku twórczym Krystiana Lupy i jego uczniów - Krzysztofa Warlikowskiego, Pawła Miśkiewicza i Grzegorza Jarzyny, a także o młodych polskich reżyserach sięgających po klasykę dramatu - o Mai Kleczewskiej, Janie Klacie, Michale Zadarze.

W programie festiwalu znajdzie się także projekt edukacyjny - obóz teatralny dla 20 najlepszych młodych twórców i animatorów kultury z małych miast i wsi na podstawie ogłoszonego konkursu. Termin składania aplikacji mija 9 marca. Obóz potrwa od 30 marca do 9 kwietnia. Formularz zgłoszenia można pobrać m.in. ze strony www.e-teatr.pl.

Czwarta część festiwalu to Klub Warszawskich Spotkań Teatralnych (w Cafe Kulturalna), w ramach którego zaplanowano m.in. cowieczorne dyskusje na temat prezentowanych przedstawień i występ warszawskiego teatru Opera Buffa, w którym występują chorzy na schizofrenię.

Festiwalowe wydarzenia będą realizowane w teatrach: Dramatycznym, Studio oraz Małym, a także w przestrzeniach nieteatralnych (m.in. w Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser i klubie Scena 2000).

Warszawskie Spotkania Teatralne potrwają do 11 kwietnia.

d37xepm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37xepm