XX Targi Książki Historycznej (24-27 listopada) - dziesiątki dyskusji, spotkań z autorami, promocji i premier
Zapowiada się prawdziwe święto dla miłośników szeroko rozumianej historii. Jubileuszowe, dwudzieste, Targi Książki Historycznej rozpoczną się w Warszawie 24 listopada o godzinie 12:00 i potrwają do niedzieli 27 listopada. W programie Targów przewidziano liczne imprezy towarzyszące, spotkania autorskie, premiery i promocje książek, panele dyskusyjne, konferencje oraz pokazy filmów dokumentalnych.
Zapowiada się prawdziwe święto dla miłośników szeroko rozumianej historii. Jubileuszowe, dwudzieste, Targi Książki Historycznej rozpoczną się w Warszawie 24 listopada o godzinie 12:00 i potrwają aż do niedzieli 27 listopada. W programie Targów przewidziano liczne imprezy towarzyszące, spotkania autorskie, premiery i promocje książek, panele dyskusyjne, konferencje oraz pokazy filmów dokumentalnych.
Targi będą znakomitą okazją do zapoznania się z ofertą prawie dwustu wydawców z całej Polski. W tym roku, po raz drugi zostanie zrealizowany* Salon Książki Muzealnej,*na którym swoją ofertę zaprezentuje kilkadziesiąt wydawnictw Muzealnych. Po raz pierwszy będzie można się zapoznać z wydawnictwami bibliotecznymi na I Salonie Bibliotek. Wstęp na Targi i wszystkie imprezy jest bezpłatny!
XX Targów Książki Historycznej rozpoczynają się 24 listopada 2011 roku o godzinie 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Do najciekawszych targowych wydarzeń zaliczyć możemy:
-spotkania ze znanymi historykami i autorami (m.in. Wladimir Bieszanow, Marek Sołonin, Sławomir Koper, Leszek Moczulski, Andrzej Paczkowski, Marcin Ciszewski, Tomasz Szarota i wielu innych)
- tramwaj historyczny, kursujący w weekend targowy (26–27 listopada) dowożący odwiedzających na Targi, w którym przewodnicy opowiadać będą ciekawe historie o zamku i mieście
- spacery historycznepoprowadzone przez Sławomira Kopra i Katarzynę Chudzyńską
- projekcje filmów dokumentalnych
- pokazy grup rekonstrukcyjnych, turniej rycerski, turniej łuczniczy dla publiczności
- wystawa zabawek historycznych
- koncerty i prezentacje zespołu Percival, grającego muzykę Słowian i Wikingów
- konkurs historyczny wiedzy o wojskowości XVII wieku
- pokazy gier planszowych o tematyce historycznej i militarnej
- gry i atrakcje dla najmłodszych
- lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży
Jak każdego roku targom towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę KLIO i wręczenie nagród. Jury obradowało w składzie – profesorowie: Tomasz Szarota, Jan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir oraz redaktorzy: Marian Turski i Tomasz Łubieński.
Warto przypomnieć, że Targi Książki Historycznej to impreza o charakterze promocyjno-informacyjnym, cyklicznym (odbywa się co roku) i niekomercyjnym (wstęp na targi jest bezpłatny). Dzięki bogatemu programowi imprez towarzyszących cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród osób, pasjonujących się historią, a tym samym spełniony zostaje głównym cel jej istnienia jakim jest popularyzacja literatury historycznej.
Każdego roku Targi są nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także miejscem spotkań
z wydawcami, wymiany doświadczeń i korzystnych zakupów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wydawców oraz odwiedzających organizatorzy wciąż rozszerzają formułę targową o imprezy organizowane poza główną siedzibą targów – między innymi w Domu Spotkań z Historią.
Chcąc wyróżnić wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz docenić wydawców literatury historycznej, niezależne Jury co roku w czasie Targów przyznaje Nagrodę KLIO w czterech kategoriach:
- autorskiej (indywidualny wkład autora w popularyzację historii),
- edytorskiej (dla wydawcy za wydawanie interesujących serii, cykli, itp.),
- monografii naukowej (merytoryczny wkład w poznawanie historii),
- innej, według uznania Jury lub sugestii sponsorów (np. varsaviana).
Każdego roku na terenie sal targowych rozprowadzany jest Katalog Miłośników Książki Historycznej – podstawowe źródło wiedzy o nowościach i wyjątkowych tytułach z obszaru historii.
Targi organizowane są przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Fundację Historia i Kulturai stanowią jeden z głównych celów statutowych obu tych podmiotów.
Porozumienie Wydawców Książki Historycznej zostało powołane w 1992 roku z inicjatywy Wydawnictwa Bellona, jako forma zrzeszenia, które próbowało zahamować niekorzystne tendendencje na rynku dla książek upowszechniających historię. Sygnatariusze Porozumienia solidarnie zobowiązali się do wspólnego działania na rzecz popularyzacji, reklamy i promocji wydawnictw książkowych, periodyków, wydawnictw audiowizualnych, programów i gier komputerowych o tematyce historycznej. Wspólne działanie przyczynić się miało do uporządkowana polityki wydawniczej, skutecznego i pełniejszego obiegu informacji na temat potrzeb czytelników, działań wydawców i tendencji w branży edytorskej.
Fundacja Historia i Kulturapowstała w 2004 roku i od tamtej pory prowadzi aktywną działalność mającą na celu ułatwianie społeczeństwu dostępu do wiedzy historycznej, wojskowej oraz edukacyjnej. Do zadań Fundacji należą również: popularyzacja literatury z tego zakresu, wspieranie przedsięwzięć o charakterze kulturalnym i oświatowym, w tym w szczególności dotyczących edukacji historycznej i wojskowej oraz popularyzowanie wartości patriotycznych.
Szczegóły na temat wybranych spotkań z autorami, paneli dyskusyjnych i innych wydarzeń towarzyszącym Targom.
Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie TKH.
Tegoroczne targi są objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Patronem medialnym Targów jest Wirtualna Polska.
[oprac. GW, na podst. mat. prasowych i innych]