XV Festiwal Szekspirowski od soboty w Gdańsku
Czternaście spektakli w wykonaniu teatrów z ośmiu krajów będzie można obejrzeć na rozpoczynającym się w sobotę w Gdańsku XV Festiwalu Szekspirowskim.
Czternaście spektakli w wykonaniu teatrów z ośmiu krajów będzie można obejrzeć na rozpoczynającym się w sobotę w Gdańsku XV Festiwalu Szekspirowskim.
"Budżet tegorocznego festiwalu jest o połowę okrojony, nie dostaliśmy tym razem wsparcia z Unii Europejskiej, dlatego festiwal jest trochę skromniejszy, ale za to wysmakowany" - wyjaśnił w piątek
na konferencji prasowej dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego, Jerzy Limon , jednocześnie dyrektor naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i prezes Fundacji Theatrum Gedanense
* Limon zapowiedział, że 18. edycja festiwalu odbędzie się już w murach budowanego od marca tego roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.* Placówka powstaje w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira .
Obecnie festiwalowe sztuki prezentowane są głównie w Teatrze Wybrzeże.
Wśród gości XV Festiwalu Szekspirowskiego, który potrwa dziewięć dni, wystąpią grupy teatralne z Polski, Finlandii, Litwy, Rosji, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.Wydarzeniem będzie m.in. nowa inscenizacja szekspirowska cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy Oskarasa Korsunovasa - Miranda na podstawie Burzy , w której reżyser dostrzega niekończącą się, absurdalną walkę o władzę.
Po dwuletniej przerwie na festiwalową scenę do Gdańska wracają spektakle rosyjskie - Król Lear oraz Hamlet w reżyserii głośnego twórcy Nikołaja Kolady, założyciela teatru w Jekaterynburgu.W pierwszym przedstawieniu twórca wcieli się w rolę barbarzyńskiego króla, pokazując drogę, jaką przechodzi władca: od nędzy i cierpienia aż do odzyskania człowieczeństwa.
Interesująco dla miłośników twórczości Szekspira zapowiada się również oryginalny, wykonywany bez słów, kameralny spektakl z Finlandii "Anatomia Lear", inspirowany Królem Learem , w którym główna postać jest kukiełką. Jest to studium między starzejącym się ojcem a jego córkami, malowane obrazami na pograniczu snu i jawy.
Intrygującą propozycją jest także muzyczny Macbeth ze Szwecji w wykonaniu chóru Romeo&Julia
Koeren przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. W spektaklu wykorzystano renesansowe instrumenty m.in. lutnię.
Na festiwalu nie zabraknie monodramu w wykonaniu wybitnego aktora Royal Shakespeare Company Davida Keller'a.Spektakl Macbeth: Sliced To The Core przedstawia szekspirowską tragedię zwodniczej pokusy i okupionej krwią ambicji.
W tym roku po raz pierwszy zaplanowano alternatywny nurt festiwalu - Szekspiroff, w ramach którego będzie można zobaczyć spektakle przygotowane m.in. przez Maybe Theatre Company, W Gorącej Wodzie Kompani i Fundację Teatru BOTO.