Trwa ładowanie...
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:30

XIV Targi Książki Historycznej już w czwartek

XIV Targi Książki Historycznej już w czwartekŹródło: Inne
d34mowr
d34mowr

Ponad 80 wydawców prezentujących 1500 pozycji uczestniczyć będzie w tegorocznych XIV Targach Książki Historycznej, które odbędą się w dniach 24-27 listopada w Stołecznym Klubie Garnizonowym WP w Warszawie.

W dniu otwarcia Targów wręczone zostaną doroczne nagrody Klio w kategoriach: autorskiej, monografii naukowej, edytorskiej i varsavianów, a także Specjalna Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka.

O nominacjach do tegorocznej Nagrody Klio poinformowali współorganizatorzy Targów: Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Dom Wydawniczy Bellona. Książki do Nagrody Klio 2005 nominowało jury pod przewodnictwem historyka prof. Tomasza Szaroty.

W kategorii autorskiej jury nominowało:
Jarosława Czubatego za książkę: Zasada „dwóch sumień” Normy postępowania i granice kompromisu politycznego Polaków w sytuacji wyboru (1795-1815);
Grzegorza Nowika za książkę Zanim złamano Enigmę ;
Wiktorię Śliwowską za książkę Ucieczki z Sybiru .

W kategorii monografii naukowej nominowano:
Jerzego Fiećkę za książkę Rosja Krasińskiego. Rzecz o Nieprzejednaniu;
Macieja Mycielskiego za książkę Miasto mieszkańców, wieś obywateli. Kajetana Koźmiana koncepcje wspólnoty politycznej (od 1830 roku);
Roberta Trabę za książkę Wschodniopruskość. Tożsamość regionalna i narodowa w kulturze politycznej Niemiec;
Wojciecha Tygielskiego za książkę Włosi w Polsce XVI-XVII wieku. Utracone szanse na modernizację .

W kategorii edytorskiej nominację uzyskał Dom Wydawniczy Bellona za edycję książki Mirosława Nagielskiego Poczet hetmanów Rzeczypospolitej. Hetmani Koronni .

d34mowr

W kategorii varsavianów nominowano Fundację Warszawy walczy 1939- 1945 za serię wydawniczą Warszawskie Termopile oraz Olgierda Budrewicza za książkę Warszawa przedwczorajsza, Wydawnictwo Bosz.

W jury Nagrody Klio zasiadają: prof. Tomasz Szarota, prof. Barbara Grochulska, prof. Jan Kieniewicz, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Tazbir oraz Tomasz Łubieński i Marian Turski.

Na konferencji prasowej podano też nazwiska wyróżnionych tegoroczną Nagrodą im. prof. Jerzego Skowronka. Krzysztof Filipow został nagrodzony za książkę Order Orła Białego, wyd. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, a Tadeusz Epsztein za książkę Piórem i paletą. Zainteresowania intelektualne i artystyczne ziemiaństwa polskiego na Ukrainie w II połowie XIX wieku, Wydawnictwo Neriton i Instytut Historii PAN.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj