Trwa ładowanie...
d2cwzrf

Olgierd Budrewicz

Urodził się w Warszawie. Studiował na Uniwersytetach: Jagiellońskim i Warszawskim. Ukończył Wydział Prawa UW z tytułem magistra oraz Wyższą Szkołę Dziennikarską. Był żołnierzem Armii Krajowej (kapral podchorąży Konrad) w okresie konspiracji, brał także udział w Powstaniu Warszawskim (zgrupowanie Żmija, obwód Żywiciel).

Początki pracy dziennikarskiej w „Tygodniku Warszawskim” i „Wieczorze Warszawy”, w których był reporterem miejskim. Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: reportaż zagraniczny i pisanie o Warszawie (co zaliczał zawsze do sui generis literatury podróżniczej).

Autor ponad czterdziestu książek z zakresu literatury faktu, w tym wielu tomów reportaży zagranicznych, biografii wybitnych Polaków – emigrantów, szkiców i reportaży warszawskich.

Niektóre tytuły: Bedeker warszawski, Sagi warszawskie, Równoleżnik zero, Tokijskie ABC, Piekło w kolorach, Polska dla początkujących, Ludzie trudnego pogranicza, Orzeł na gwiaździstym sztandarze, Sto lat na Nowym Świecie, Jest Warszawa i Byłem wszędzie.

Laureat Nagrody M. St. Warszawy, Złotego Ekranu, nagród dziennikarskich. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, a także Komandorskim i Kawalerskim Krzyżem OP.

Od 1996 jest członkiem Fellow The Explorers Club.

W 2005 roku otrzymał Bursztynowego Motyla, nagrodę dla najlepszej książki o tematyce podróżniczej, za pracę Druga strona księżyca. Przygody na wyspach Pacyfiku.

d2cwzrf

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cwzrf
d2cwzrf
d2cwzrf