Trwa ładowanie...
komedia
23-04-2010 13:43

Wystawa „Wędrując po zaświatach” Dantego

Wystawa „Wędrując po zaświatach” DantegoŹródło: Inne
dug2jn7
dug2jn7

Osobie i dziełu wybitnego poety włoskiego średniowiecza - Dantego Alighieri - poświęciło wystawę „Wędrując po zaświatach” Muzeum Okręgowe w Sandomierzu (Świętokrzyskie). Ekspozycję otwarto we wtorek, można ją oglądać przez dwa miesiące.

Zorganizowana w sandomierskim ratuszu wystawa przybliża najwybitniejsze dzieło Dantego (1265-1321) poemat Boską komedię . Przytoczone z niego trzywierszowe zwrotki (tercyny) zestawiono z 14 ilustrującymi utwór drzeworytami polskiego grafika Stefana Mrożewskiego (1894-1975) - poinformował komisarz wystawy Paweł Różyło.

Boska komedia to stanowiąca okazję do odnowy moralnej wędrówka przez Piekło, Czyściec i Niebo. Jest to także droga bohatera do poznania praw boskich rządzących światem.

Cykl „Boska komedia” to najważniejsze dzieło Mrożewskiego, obejmujące sto ilustracji i portret Dantego . Artysta pracował nad nim od 1938 roku, kiedy to śladami Dantego odwiedził Florencję, Asyż, Rzym, Terracinę, Neapol i Palermo. Grafiki z cyklu „Boska komedia” zostały opublikowane w 1970 roku w bibliofilskiej edycji w 21 egzemplarzach.

Na sandomierskiej wystawie zaprezentowano także rzeźbę przedstawiającą głowę Dantego autorstwa Xawerego Dunikowskiego oraz pełne, krytyczne wydanie Boskiej komedii z 1975 r., w przekładzie ks. Edwarda Porębowicza.

„Wędrując po zaświatach” to kolejna wystawa sandomierskiego muzeum z cyklu „Literackie Dziedzictwo Zjednoczonej Europy”, zaplanowanego na kilka lat.

dug2jn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dug2jn7