Trwa ładowanie...

Wystawa upamiętniająca agenta 007 i jego twórcę

Wystawa upamiętniająca agenta 007 i jego twórcęŹródło: Inne
d30gybr
d30gybr

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Iana Fleminga (1908-64), w brytyjskim Muzeum Wojny (Imperial War Museum - IWM) otwarto w czwartek wystawę upamiętniającą życie i twórczość pisarza, który stworzył literacką postać agenta brytyjskiego wywiadu - Jamesa Bonda.

Wystawa zatytułowana „Tylko dla twoich oczu”, nawiązuje do tytułu jednej z książek Fleminga i filmu. Zamysłem organizatorów jest wpisanie fikcyjnej postaci Bonda w historyczny kontekst życiowych doświadczeń z okresu II wojny światowej.

d30gybr

Ian Fleming urodził się w zamożnej szkockiej rodzinie. Pracował jako dziennikarz, a w czasie II wojny światowej służył w wywiadzie brytyjskiej marynarki wojennej osiągając wysokie stanowisko asystenta szefa operacji. Po wojnie zamieszkał na Jamajce, gdzie powstały wszystkie jego sensacyjno-szpiegowskie książki, częściowo na kanwie jego własnych wojennych doświadczeń lub tych, które przydarzyły się innym.

- Fleming nigdy nie brał bezpośredniego udziału w walkach na froncie. Jego rolą było planowanie operacji wywiadowczych. Niektóre, jak sam przyznał, były zupełnie szalone. W pewnym sensie pisarzem był już w czasie wojny, wyobrażał sobie możliwe sytuacje i starał się je uprawdopodobnić - powiedział BBC Ben Macintyre, autor biograficznej książki o Flemingu .

- Fleming przeniósł swoje doświadczenia z II wojny światowej w kontekst zimnej wojny. Z wojny wyniósł też pojęcie patriotyzmu, poczucie, że W. Brytania wciąż odgrywa w świecie ważną rolę i stosunek do imperium. Pojęcia te wszczepił swemu literackiemu bohaterowi - dodaje.

Wśród eksponatów IWM wystawiło m.in. rękopisy książek, rewolwer Colt Python.357 podarowany pisarzowi przez producenta, firmę Colt w 1964 roku, model samochodu Aston Martin DB5 wyprodukowany w 1966 r. dla księcia Yorku Andrzeja z zestawem urządzeń technicznych wykorzystanych w filmach „Operacja Piorun” oraz „Goldfinger”.

d30gybr

Jest też zakrwawiona koszula, którą miał na sobie odtwórca roli agenta 007 Daniel Craig w filmie „Casino Royale” oraz sprężynowy nóż schowany w bucie agentki Rosy Klebb, fikcyjnej postaci, która w książce Pozdrowienia z Rosji nadzorowała działem operacji i egzekucji tajnej sowieckiej służby Smiersz. W IWM zobaczyć też można bikini, które nosiła Halle Berry w filmie „Śmierć nadejdzie jutro”.

W styczniu brytyjska poczta królewska (Royal Mail) wprowadziła do obiegu serię sześciu znaczków upamiętniającą 100. rocznicę urodzin Iana Fleminga z reprodukcjami okładek pierwszych wydań niektórych jego książek.

d30gybr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30gybr