Trwa ładowanie...

Wystawa poświęcona rewitalizacji dworu Miłoszów w Krasnogrudzie

Wystawa poświęcona rewitalizacji dworu Miłoszów w KrasnogrudzieŹródło: PAP/Radek Pietruszka
d4byamv
d4byamv

Projekty architektoniczne i rysunki przedstawiające program rewitalizacji zabytkowego dworu w Krasnogrudzie, należącego przed wojną do rodziny Czesława Miłosza , można zobaczyć w sobotę podczas wernisażu wystawy w Białej Synagodze w Sejnach.

Wystawa prezentuje rewitalizację dworu w Krasnogrudzie, gdzie za niespełna dwa lata powstanie Międzynarodowe Centrum Dialogu. Projekt realizuje Fundacja „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów w Sejnach”.

Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt rysunków architektonicznych autorstwa Rafała Winiewicza, architekta z Polanicy Zdroju, który jest także głównym projektantem Międzynarodowego Centrum Dialogu. Winiewicz jest związany z Sejnami. Projektował tam m.in kilka zabytkowych obiektów.

Na wystawie można także obejrzeć instalację wizualną krasnogrudzkiego dworu.
- Instalacja przedstawia zdjęcia remontowanego dworu zrobione w sobotę przed wernisażem. Dzięki temu możemy zobaczyć jak wygląda dwór w czasie rozbiórki - powiedziała szefowa Fundacji Pogranicze Małgorzata Sporek-Czyżewska.

d4byamv

Wystawa ma przybliżyć projekt powstawania Międzynarodowego Centrum Dialogu, w którym ma się znaleźć muzeum Miłosza , sale wystawowe, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze oraz pracownie artystyczne i rzemieślnicze służące pracy z młodzieżą.

Projekt odbudowy dworu Miłoszów obejmuje: rekonstrukcję dworu (rozebranie budynku i złożenie go od nowa z tych samych elementów), odbudowę nieistniejącej oficyny dworskiej i ptaszników, a także rewitalizację zdziczałego XIX-wiecznego parku dworskiego rozciągającego się na powierzchni ok. 5 ha. Remont ma kosztować 1,6 mln euro.

Dwór w Krasnogrudzie położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy. Aż do połowy ubiegłego stulecia, z nieznacznymi elementami przebudowy z pierwszej połowy XIX wieku, dwór trwał niezmieniony. Pozbawiony jednak w okresie powojennym opieki, ulegał stopniowej dewastacji. Patronat nad ideą powołania tam Międzynarodowego Centrum Dialogu przyjął Czesław Miłosz .

Poeta przebywał w Krasnogrudzie w okresie międzywojennym u swoich krewnych ze strony matki. Spędzał tam większość swych gimnazjalnych i uniwersyteckich wakacji, pisał wiersze. Po latach emigracji kilka razy powrócił do Krasnogrudy. Obecnie zabytkowy zespół dworski znajduje się w wieloletniej dzierżawie sejneńskiej Fundacji Pogranicze.

d4byamv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4byamv