Trwa ładowanie...
adam
23 kwietnia 2010, 13:55

Wystawa ilustracji Adama Korpaka do Kalevali

Wystawa ilustracji Adama Korpaka do KalevaliŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Około stu ilustracji do fińskiego eposu Kalevala wykonanych przez Adama Korpaka - polskiego artystę tworzącego od ponad 30 lat w Finlandii - można będzie oglądać od 18 grudnia do 28 lutego w Muzeum Narodowym w Kielcach - zapowiada dyrekcja tej placówki.

Prezentacji malowanych temperą ilustracji, opatrzonych fragmentami tekstu w przekładzie Jerzego Litwiniuka, towarzyszyć będzie przekaz wywiadu z artystą oraz projekcja powiększeń wybranych ilustracji, które mają być wyświetlane wieczorami na zewnątrz budynku. Wernisaż wystawy zbiegnie się z obchodzonym w Finlandii Dniem Kalevali - poinformowała Anna Latos.

Eksponowane prace Korpaka ukazały się w 1999 r. w helsińskim wydaniu fińskiego eposu. Opowiada on w 50 pieśniach, zwanych runami, o powstaniu świata, a następnie fińskiego narodu. Przekazywane pierwotnie w tradycji ustnej runy zebrał i opublikował w 1835 roku Elias Loennrot - lekarz, folklorysta i językoznawca. Pierwsze wydanie Kalevali zawierało 35 run, w następnym - z 1850 roku - ukazało się 50 run.

Adam Korpak - absolwent ASP w Krakowie - tworzy plakaty, ilustracje książkowe i prasowe, rysunki satyryczne, a także projektuje okładki. Współpracuje z „Helsingin Sanomat” - największym fińskim dziennikiem. Był wiele razy nagradzany w międzynarodowych konkursach na rysunek prasowy. W Polsce zdobył w 2007 roku Grand Prix na "Satyrykonie" w Legnicy.

Pierwsze tłumaczenia fragmentów fińskiego poematu na polski powstawały już w drugiej połowie XIX wieku, jednak dopiero w 1998 roku ukazał się pełny polski przekład z oryginału, dokonany przez J. Litwiniuka.W latach 60. XX wieku został wydany przekład pośredni Józefa Ozgi-Michalskiego, a w 1958 roku Janina Porazińska opracowała Kalevalę w wersji dla dzieci.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj