Janina Porazińska
Janina Porazińska była polską tłumaczką, poetką i prozaikiem. Swoją twórczość poświęciła literaturze dziecięcej.
Janina Porazińska – biografia
Janina Porazińska urodziła się 29 września 1882 roku w Lublinie. Studia podjęła na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak jej powołaniem stało się pisanie i tłumaczenie. Debiut poetycki Janiny Porazińskiej przypadł na rok 1903, gdy w czasopiśmie „Wędrowiec” ukazały się jej pierwsze wiersze. Współpracowała również z innymi pismami dziecięcymi, na przykład „Przyjacielem Dzieci”, „Promykiem” i „Promyczkiem”.
W 1917 roku Janina Porazińska ufundowała czasopismo „Płomyk”. W późniejszych latach redagowała także pisma „Płomyczek”, „Poranek” i „Słonko”. Ponadto pracowała jako urzędnik w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a w czasie okupacji działała w podziemiu kulturalnym.
Za twórczość literacką i pracę na rzecz edukacji dzieci Janina Porazińska została odznaczona między innymi Krzyżem Oficerskim (1955), a potem także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1966). Była także Kawalerem Orderu Uśmiechu. Do dziś nazywana jest jedną z czterech „dam literatury dla dzieci” obok Ewy Szelburg-Zarembiny, Marii Kownackiej i Hanny Januszewskiej.
Janina Porazińska przez większą część życia mieszkała w Warszawie, początkowo na Żoliborzu, potem na Powiślu, gdzie dziś znajduje się park jej imienia. Zmarła 2 listopada 1971 roku, a jej ciało złożono na Cmentarzu Powązkowskim.
Janina Porazińska – charakterystyka twórczości
W latach 1912-1916 Janina Porazińska należała do ruchu junackiego, czego odzwierciedleniem była tematyka jej utworów, niezwiązująca do życia na wsi, tradycji ludowych i kultury staropolskiej. Poezje i baśnie Janiny Porazińskiej pełne są elementów folkloru i postaci z ludowych gawęd, pieśni i legend. Jej zbiory opowiadań i wierszy zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.
Janina Porazińska – książki dla dzieci i przekłady
Spośród najpopularniejszych książek autorstwa Janiny Porazińskiej warto wymienić „Psotki i śmieszki”, „Za górami... za lasami...” czy „Baśń o siedmiu krukach”. Poza tym znany jest także zbiór wspomnień poetki „I w sto koni nie dogoni” oraz powieść „Kto mi dał skrzydła” oparta na biografii Jana Kochanowskiego. Jednak z pewnością zarówno każde dziecko, jak i dorosły zna inną powiastkę autorstwa Janiny Porazińskiej - „Szewczyk Dratewka”, której inspiracją była popularna legenda ludowa.
Janina Porazińska jest autorką przekładów literatury skandynawskiej, zwłaszcza szwedzkojęzycznej. Opracowała między innymi fiński poemat epicki „Kalevalę”, tłumacząc go na polski i dostosowując do literatury dziecięcej. Poza tym jest autorką przekładów czterech książek autorstwa fińskiego pisarza, Zachariasza Topeliusa.
Miejsce urodzenia | Lublin |
Data śmierci | 02.11.1971 |
Miejsce śmierci | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze