Trwa ładowanie...
d2hzwdu

Hanna Januszewska

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, prozaik, poetka, autorka sztuk scenicznych i słuchowisk, tłumaczka. Swoje utwory publikowała m.in. w "Tygodniku Ilustrowanym", "Bluszczu", a angażując się w twórczość dla dzieci - w "Płomyku", "Płomyczku" i "Świerszczyku". W czasie okupacji niemieckiej współpracowała z konspiracyjnymi wydawnictwami i uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Po wojnie pracowała w Polskim Radio w Łodzi, a następnie w Warszawie.

Zadebiutowała w 1924 roku zbiorem wierszy Poezje. Dla dzieci wydała m.in.: zbiór bajek Ele - mele dudki, wiersze Z góry na Mazury, cykl Baśń o wędrującej Pyzie, opowieść O dobrym Strachu, wierszowaną opowieść O smoku wawelskim, książkę Bajki o czterech wiatrach, która została wpisana na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Pisarka dokonała scenicznej adaptacji baśni Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi oraz przełożyła znane utwory światowej literatury dla dzieci i młodzieży np. Ucznia Czarnoksiężnika J.W. Goethego. Dokonała także nowych opracowań baśni Ch. Perraulta i H. Ch. Andersena.

Hanna Januszewska za twórczość dla dzieci i młodzieży została nagrodzona licznymi nagrodami m.in. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, Nagrodą Premio Europeo i Orderem Uśmiechu.

d2hzwdu

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hzwdu
d2hzwdu
d2hzwdu
d2hzwdu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj