Trwa ładowanie...
d3x15l5

Hanna Januszewska

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, prozaik, poetka, autorka sztuk scenicznych i słuchowisk, tłumaczka. Swoje utwory publikowała m.in. w "Tygodniku Ilustrowanym", "Bluszczu", a angażując się w twórczość dla dzieci - w "Płomyku", "Płomyczku" i "Świerszczyku". W czasie okupacji niemieckiej współpracowała z konspiracyjnymi wydawnictwami i uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Po wojnie pracowała w Polskim Radio w Łodzi, a następnie w Warszawie.

Zadebiutowała w 1924 roku zbiorem wierszy Poezje. Dla dzieci wydała m.in.: zbiór bajek Ele - mele dudki, wiersze Z góry na Mazury, cykl Baśń o wędrującej Pyzie, opowieść O dobrym Strachu, wierszowaną opowieść O smoku wawelskim, książkę Bajki o czterech wiatrach, która została wpisana na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Pisarka dokonała scenicznej adaptacji baśni Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi oraz przełożyła znane utwory światowej literatury dla dzieci i młodzieży np. Ucznia Czarnoksiężnika J.W. Goethego. Dokonała także nowych opracowań baśni Ch. Perraulta i H. Ch. Andersena.

Hanna Januszewska za twórczość dla dzieci i młodzieży została nagrodzona licznymi nagrodami m.in. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, Nagrodą Premio Europeo i Orderem Uśmiechu.

d3x15l5

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x15l5
d3x15l5
d3x15l5