Wystartowały 16. Targi Książki w Krakowie
Pół tysiąca autorów pojawi się na 16. Targach Książki w Krakowie. Magiczne święto książki potrwa od 25 do 28 października. Argumentów, by przyjechać do stolicy Małopolski na cztery dni Targów jest przynajmniej kilka
Magiczne święto książki
*Pół tysiąca autorów pojawi się na 16. Targach Książki w Krakowie. Magiczne święto książki potrwa od 25 do 28 października. Argumentów, by przyjechać do stolicy Małopolski na cztery dni Targów jest przynajmniej kilka. *
Po pierwsze: autorzy!
W hali przy ul. Centralnej czytelnicy będą mogli spotkać nie tylko autorów – m.in. prof. Władysława Bartoszewskiego, Sorj Chalandon, Grzegorza Głowackiego, Katarzynę Grocholę, Marka Krajewskiego, Torgny Lindgrena, Grzegorza Kasdepke, Dorotę Masłowską, Marię Nurowską, Beatę Pawlikowską, Szahrnusz Parispur, Andrzeja Pilipiuka, Andrzeja Stasiuka, Jeanette Winterson, Janusz L Wiśniewski, ale także: artystów, dziennikarzy, sportowców, polityków, podróżników, ilustratorów: Andreę Anastasi, Wojciecha Cejrowskiego, Mariusza Czerkawskiego, Adama "Nergala" Darskiego, Urszulę Dudziak, Krzysztofa Hołowczyca, Andrzeja Iwana, Henryka Kasperczaka, Wojciecha Manna, Jana Nowickiego, Annę Polony, Jerzego Trelę, Martynę Wojciechowską czy Roberto Innocentiego. Ponadto na Targi zawitają dwie pierwsze damy z poprzednich kadencji: Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa.
Po drugie: nowości wydawnicze!
Nowości wydawnicze na Targach Książki w Krakowie obejmują setki tytułów. Można się z nimi zapoznać dzięki Wirtualnym Targom Książki, które trwają od połowy sierpnia. Ponadto oferta wydawnicza zostanie podzielona na Salony, wśród których wymienić należy: Salon Wydawców Akademickich, Salon Wydawców Katolickich, Salon Nowych Mediów i Salon Małych Ojczyzn, w którym prezentowany będzie dorobek literacki Podhala oraz wyjątkowość południowego regionu Polski. Warto też wspomnieć o Salonie Książki Przyrodniczej (wspólnej inicjatywie Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN i Targów w Krakowie Sp.
z o.o.), który odbędzie się w krakowskim Centrum Książki Przyrodniczej w dniach 25-27 października.
Po trzecie: konkursy!
Rozstrzygnie się ich łącznie kilkanaście. Można je podzielić na te adresowane do branży księgarskiej, wydawniczej i zwiedzających. I tak w pierwszej grupie znalazły się takie konkursy, jak: Konkurs na książkę edytorsko doskonałą, Najlepszą książkę na jesień, Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2012, PIK-owy Laur, Lista Goncourtów: polski wybór 2012, Papierowy Ekran,czyli konkurs na najlepszy serwis internetowy o książce. Wśród konkursów, adresowanych do uczestników Targów, wymienić można m.in. konkurs na* Literacki Blog Roku, konkurs Słowem Malowane*(wyłaniający najlepszy projekt okładki do jednej ze wskazanych książek) oraz konkurs na przygotowanie raportu medialnego, w którym do wygrania jest setka książek!
Po czwarte: prestiżowa Nagroda im. Jana Długosza!
Będzie wręczana po raz piętnasty. W branży wydawniczo-księgarskiej uznawana jest za prestiżowy znak jakości, potwierdzający wybitną wartość danej publikacji. Laureat wyłoniony z dziesięciu nominowanych, otrzyma 30 tysięcy złotych, ufundowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Targi w Krakowie Sp. z o.o. Uroczyste ogłoszenie wyniku Konkursu nastąpi 25 października 2012 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W ubiegłym roku laureatką Konkursu została ś.p. Hanna Świda-Ziemba za książkę Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii.
Po piąte: Ambasadorzy Targów Książki w Krakowie!
Po raz drugi w historii zostaną wręczone tytuły Ambasadorów Targów, przyznawane osobom, które promują czytelnictwo, jak i ideę Targów Książki w... czterech stronach świata. Podczas Targów pamiątkowy Glejt Żelazny z targową pieczęcią otrzymają O. Leon Knabit*,*Grzegorz Boguta,prof. Franciszek Ziejka i Agnieszka Lingas-Łoniewska. Ambasadorów Tragów Książki w Krakowie wybierają członkowie Honorowej Rady Patronackiej, Organizatorzy Targów oraz fani imprezy na portalu Facebook.
Po szóste: Nakręć się na czytanie!
W 2010 roku uczestnicy Targów oraz autorzy pisali wspólną książkę z noblistką Hertą Müller, w 2011 czytali wiersz Czesława Miłosza na tysiące głosów, a w tym roku nakręcą wspólnie film, w którym powiedzą przed kamerą dlaczego istnieją po to, by czytać książki (nawiązując do hasła przewodniego 16. edycji Targów Książki). Wszystko po to, by wspólnie promować czytelnictwo. Filmy z poszczególnych dni targów będą publikowane na kanale youtube Targów.