Trwa ładowanie...

Wystartowała "Szkoła z poezją"

"Szkoła z poezją" to nowy edukacyjny projekt Biura Literackiego skierowany do uczniów wrocławskich szkół średnich. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa oraz zainteresowanie młodzieży współczesną poezją.

Wystartowała "Szkoła z poezją"Źródło: "__wlasne
d43ssf9
d43ssf9

Uczniowie trzech liceów przez osiem miesięcy będą zmagać się z rozmaitymi zadaniami w walce o tytuł "Poetyckiej Szkoły Wrocławia" i nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Głównym wyzwaniem dla wrocławskich licealistów jest założenie koła literacko-dziennikarskiego oraz prowadzenie bloga poświęconego literaturze. Ponadto organizatorzy proponują uczniom szeroki wachlarz zadań z krytyki i teorii literatury oraz dziennikarstwa.

Od października 2011 do maja 2012 uczestnicy projektu zajmą się m.in. recenzowaniem książek, redagowaniem zapowiedzi, komunikatów, relacjonowaniem wydarzeń i przeprowadzaniem wywiadów. Ich pracę oceniać będzie jury, przyznając punkty za każde wykonane zadanie.

Raz w miesiącu uczestnicy projektu będą brać udział w zajęciach prowadzonych przez uznanych polskich poetów i krytyków. Pierwsze zajęcia - z Jackiem Dehnelem - mają już za sobą. W listopadzie Adam Poprawa zdradzi, co należy wiedzieć, żeby pisać o autorze i jego książce. Podczas grudniowych zajęć z Karolem Maliszewskim uczniowie zastanowią się jak czytać, żeby dobrze pisać.

d43ssf9

Miesiąc później Julia Fiedorczuk opowie, jak o literaturze pisze się na świecie. W lutym Wojciech Bonowicz zdradzi tajniki prowadzenia rozmów, a podczas marcowego spotkania Dariusz Suska zapyta licealistów o to, czym jest poezja. Kwietniowe zajęcia "Port to jest poezja" poprowadzi Artur Burszta.

W tym roku do rywalizacji o miano "Poetyckiej szkoły Wrocławia" przystąpiły trzy wrocławskie placówki: IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego oraz XIII Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Fredry.

Inicjatywy Biura Literackiego propagujące czytelnictwo mają już ponad dziesięcioletnią tradycję. Wśród tych najbardziej znanych są konkursy "Nakręć wiersz", "Połów" i "Skrzynka na wiersze". Ponadto wrocławskie wydawnictwo organizowało szkolne zajęcia: "Poeci dla dzieci", "Ja też lubię wiersze" i "Poetycki Wrocław" oraz projekty dla piszących: "Pogotowie poetyckie", "Laboratorium" i realizowane kilka razy w roku warsztaty literackie.

Blogi biorące udział w konkursie "Szkoła z poezją"

Czwórkowe spotkania z poezją >>>

d43ssf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43ssf9