Trwa ładowanie...
recenzja
09-11-2016 12:44

Wstań i walcz

Wstań i walczŹródło: "__wlasne
d1kq7yn
d1kq7yn

„Siedzenie jest niebezpieczniejsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest o wiele bardziej zdradzieckie niż skoki na spadochronie”. Te słowa wypowiedziane przez doktora Jamesa Levine'a, dyrektora Obesity Solution Initiative Kliniki Mayo Uniwersytetu Stanowego Arizony trafiły do wstępu nowej książki doktora Kelly'ego Starretta, który stara się przekonać, że wielu współczesnych ludzi, spędzających długie godziny w pozycji siedzącej, może dosłownie „zasiedzieć się na śmierć”.

„Skazany na biurko” autora bestsellerów „Gotowy do biegu” czy „Bądź sprawny jak lampart” to niezwykłe kompendium wiedzy, które ma ogromne grono potencjalnych odbiorców. Starrett przekonuje bowiem, że problem siedzenia nie dotyczy wyłącznie osób pracujących przy biurku przez 8-10 godzin dziennie. Alarmuje, że nawet regularne treningi (siłownia, bieganie, jazda na rowerze itp.), np. kilka razy w tygodniu przez godzinę, nie są w stanie zmienić tego, że dany człowiek w dalszym ciągu prowadzi siedzący tryb życia. „Jesteśmy uzależnieni od krzeseł” - woła do nas autor, który stara się zrobić wszystko, by dosłownie postawić swoich czytelników na nogi i wpoić właściwe nawyki.

„Skazany na biurko” to bogato ilustrowany album, z którego dowiemy się między innymi, jak określać i korygować problemy z poprawną postawą, co może być przyczyną bólu pleców, szyi, barków itd., jak chodzić, schylać się, podnosić ciężkie przedmioty. Wiedzę teoretyczną uzupełnia czternaście programów mobilizacyjnych, zawierających zestaw ćwiczeń możliwych do samodzielnego wykonania.

Książka Starretta jest napisana przystępnym językiem i nie odstrasza czytelnika, który nie ma na co dzień do czynienia z ortopedią czy fizjoterapią. Autor zadbał, by wiedza była podawana w przystępnej formie, stąd bardzo często natkniemy się na krótkie i łatwe do zapamiętania hasła, np. „na każde pół godziny siedzenia przy biurku poruszaj się przynajmniej przez 2 min.” Liczne ilustracje, rysunki i zdjęcia uzupełniają obraz „Skazanego na biurko” jako przystępnej i ciekawej w odbiorze lektury.

„Skazany na biurko” to idealna pozycja dla ludzi, którzy cierpią na dolegliwości wynikające z siedzącego trybu życia i postanawiają coś z tym zrobić. Oczywiście żadna wiedza teoretyczna nie zastąpi specjalistycznej oceny danego przypadku, jednak sięgając po książkę Starretta można samodzielnie wprowadzić kilka bardzo prostych, ale znaczących nawyków, po których faktycznie można poczuć różnicę.

d1kq7yn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kq7yn