Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to nowa nagroda ustanowiona przez władze miasta; będzie przyznawana co roku polskim poetom w 3 kategoriach: za całokształt twórczości (100 tys. zł), za tomik (50 tys.) i za debiut (20 tys.).
Na konferencji prasowej w środę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wyjaśnił dziennikarzom, że nagroda - w przeciwieństwie do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus - ma promować wyłącznie polską twórczość poetycką, nagradzani będą więc polscy poeci, publikujący w języku polskim. Nagroda będzie przyznawana raz w roku przez 7-osobowe jury, w skład którego wchodzą profesorowie uniwersytetów: wrocławskiego, poznańskiego i jagiellońskiego, krytycy literaccy oraz historycy literatury.
W pierwszym etapie konkursu propozycje tomików poezji mogą zgłaszać - bez ograniczeń ilościowych - wydawcy i sami jurorzy. Drugi etap to wybór siedmiu książek nominowanych do nagrody w trzech kategoriach. Ostatni, trzeci etap to wybór laureatów.
– Chcemy w ten sposób promować polskich poetów i mamy nadzieję, że przyznanie nagrody będzie nie tylko wydarzeniem krajowym, ale i światowym – powiedział dyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Jarosław Broda.
Wyjaśnił, że poprzez nagrodę miasto chce promować poezję i dawać czytelnikom jasny sygnał, co warto przeczytać, jaki tomik poezji warto kupić.
Prof. Jacek Łukaszewicz, poeta, krytyk i historyk literatury, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego i członek jury, podziękował władzom miasta za ustanowienie nagrody i za hojność.
– Poezja polska jest flagowym statkiem w kulturze polskiej i warto ją doceniać – ocenił profesor i zapowiedział, że jury już wkrótce zabierze się do weryfikowania zgłaszanych propozycji.
Pod koniec grudnia 2007 r. we Wrocławiu podczas Promocji Dobrych Książek wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus austriackiemu pisarzowi Martinowi Pollackowi za Śmierć w bunkrze -opowieść o moim ojcu . Pisarz odebrał statuetkę i 150 tys. zł. Nagroda ta jest przyznawana od 2 lat.
Johannes Scheffler, znany jako Angelus Silesius (Anioł Ślązak), symbol pojednania i dialogu, urodził się w 1624 r. we Wrocławiu. Po przejściu z protestantyzmu na katolicyzm, Silesius wybrał życie pogrążone w modlitwie. Jedno z jego najważniejszych dzieł to Cherubinischer Wandersmann - Anielski Wędrowiec. Nawiązaniem do działalności poety jest właśnie przyznawana we Wrocławiu Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i - od tego roku - Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius.