Trwa ładowanie...

Wręczono Śląskie Wawrzyny Literackie

Wręczono Śląskie Wawrzyny LiterackieŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

* Jacek Dehnel , Beata Nowacka i Zygmunt Ziątek odebrali w czwartek w Katowicach statuetki Śląskiego Wawrzynu Literackiego w plebiscycie na Książkę Roku 2008. Po raz 10. nagrody przyznała Biblioteka Śląska.*

Powieść Dehnela pt. Balzakiana wygrała w tradycyjnym głosowaniu czytelników. Internauci wyróżnili książkę Nowackiej i Ziątka pt. Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza .

Książki do nagrody nominują krytycy, badacze i znawcy współczesnej literatury. Te subiektywne wybory zostają później poddane ocenie czytelników, którzy wybierają zwycięzcę w głosowaniu. O książkach typowanych przez krytyków w ostatni czwartek każdego miesiąca dyskutują w Bibliotece Śląskiej członkowie Klubu Dobrej Książki.

- Nie staramy się dbać o to, by była to książka, która już stała się tylko i wyłącznie obowiązującym kanonem obowiązujących lektur czytelniczych, to jest książka, która zainteresowała nas - badaczy literatury, czytelników i gospodarzy Klubu Dobrej Książki - powiedział podczas czwartkowej gali pomysłodawca nagrody, dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki.

d2olowy

Prof. Marian Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego podkreślił, że podczas spotkań miłośników literatury w Bibliotece Śląskiej nie ma letniej dyskusji - każdy z czytelników ma zdecydowane stanowisko wobec literatury, a krytycy i badacze literatury, typujący poszczególne pozycje, muszą ich obronić przed wymagającą publicznością. Później wszystkie dzieła muszą się jeszcze zmierzyć w głosowaniu czytelników.
- Każdy rok to wielki pojedynek książek, ale i pojedynek krytyków - zaznaczył prof. Kisiel.

W głosowaniu tradycyjnym Balzakiana zdobyła prawie 42 proc. głosów i pokonała biografię Kapuścińskiego . Książka Nowackiej i Ziątka zwyciężyła z kolei w głosowaniu internetowym, uzyskując ponad połowę głosów.

Na zwycięską prozę Dehnela składają się cztery minipowieści, zainspirowane twórczością Honoriusza Balzaca. W książce są liczne aluzje i cytaty z tego słynnego francuskiego XIX-wiecznego powieściopisarza. Głównym tematem powieści są ludzkie tęsknoty i żądze, tłem zaś zmieniająca się Polska.

d2olowy

* Beata Nowacka i Zygmunt Ziątek to literaturoznawcy od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego .* Ich książka opisuje nie tylko działalność literacką jednego z najwybitniejszych reportażystów XX wieku, ale też jest próbą naszkicowania losów pisarza.

W poprzednich edycjach plebiscytu Biblioteki Śląskiej czytelnicy nagrodzili książki: Tadeusza Różewicza , Czesława Miłosza , Ewy Lipskiej , Walerego Pisarka , Macieja Maleńczuka , Janusza Głowackiego , Jana Pawła II , Ryszarda Kapuścińskiego i Henryka Wańka .

Biblioteka Śląska jest największą i najstarszą w regionie oraz jedną z największych w Polsce. Z jej zbiorów - ok. 2 mln woluminów - korzysta ok. 130 tys. czytelników.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj