Trwa ładowanie...

Wręczono nagrody literackie im. Władysława Reymonta

Wręczono nagrody literackie im. Władysława ReymontaŹródło: Inne
d3akh1n
d3akh1n

Ficowskiego nagrodzono za całokształt twórczości, a Domino i Łubieńskiego - za książki roku 2004. Nagrody im. Reymonta, które przyznaje Związek Rzemiosła Polskiego, przyznano po raz 12.

Ficowskiego nagrodzono m.in. za przekłady literatury z języków jidysz, hebrajskiego i cygańskiego oraz odkrywanie twórczości Brunona Schulza i Tadeusza Makowskiego. Domino otrzymał nagrodę za powieść Czas kukułczych gniazd , a Łubieński - za książkę Wszystko w rodzinie .

– Dziękuję przede wszystkim publiczności - to przecież dla państwa piszę i bez państwa nie byłoby mnie tutaj, w ogóle by mnie nie było – powiedział Ficowski , wybitny poeta, prozaik i tłumacz, odbierając wyróżnienie.

d3akh1n

Uroczystość miała odbyć się na przełomie stycznia i lutego, lecz organizatorzy przełożyli ją ze względu na żałobę po zmarłym 18 stycznia ks. Janie Twardowskim - laureacie nagrody im. Reymonta z 1996 r.
– Wydawało mi się, że przyznawanie nagród literackich to nie to samo, co dyskoteka i że nie trzeba było przekładać tegorocznej uroczystości. Cóż, w związku z tą sytuacją postarałem się jeszcze pożyć przez ten miesiąc – ocenił Ficowski .

– Wszystko, co napisałem i co - daj Boże - napiszę, wynika z ksenofilii, mojego uwielbienia dla różności i różnorodności. Swoją twórczością chcę wyrażać głęboki sprzeciw przeciwko rasizmowi, antysemityzmowi i wszelkim innym przejawom nienawiści – powiedział Ficowski .

* Tomasz Łubieński podkreślił odbierając nagrodę, że jego książka Wszystko w rodzinie była próbą lustracji z ludzką twarzą.*
– Poruszyłem kwestie powszechnie nazywane tajemnicą rodzinną – wyjaśnił.
W swojej książce Łubieński opowiada o przyjaźni z człowiekiem z Wilna, który - jak się potem okazało - pracował w KGB. Książka opowiada także o ich spotkaniu po latach.

– Jerzy Giedroyć powiedział kiedyś, że liczy się dzieło, a nie jego twórca. Ogromnie się cieszę, że moje dzieło zostało zauważone – powiedział Zbigniew Domino .
Nagrodzono go za książkę Czas kukułczych gniazd , która wraz z powieścią Syberiada polska tworzy cykl opowiadający o losach polskich chłopów zesłanych przez Armię Czerwoną w 1939 roku z Kresów Wschodnich w głąb Związku Radzieckiego.

d3akh1n

Specjalne wyróżnienie otrzymał historyk literatury polskiej XVIII-XIX wieku, krytyk literacki i socjolog literatury, prof. Janusz Maciejewski (jest także członkiem Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk). Nagrodę specjalną otrzymała Ewa Prochaczek z Mikołowa.

Nagrody im. Reymonta przyznawane są przez Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) co roku od 1994 r. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości (gratyfikacja w wysokości 10 tys. zł) i za książkę roku (nagroda w wys. 5 tys. zł).

Kandydatów wyłania jury, w którym zasiadają przedstawiciele ZRP, prezesi związków twórczych pisarzy i dotychczasowi laureaci nagród. Wśród dotychczas wyróżnionych znaleźli się m.in. Monika Żeromska , Olga Tokarczuk , Tadeusz Różewicz , Zygmunt Kubiak , Tadeusz Konwicki , Jarosław Abramow-Newerly , Ryszard Kapuściński .

d3akh1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3akh1n