26 marca rozstrzygnięta zostanie pierwsza edycja gdańskiej nagrody literackiej „Europejski Poeta Wolności”. Do tego tytułu pretenduje ośmiu europejskich poetów. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł.
Jak poinformowała w czwartek na konferencji prasowej Anna Czekanowicz, dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury, zwycięzcę pierwszej edycji konkursu poznamy podczas uroczystej Gali Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który odbywać się będzie w Gdańsku między 21 a 27 marca.
- 25 marca zbierze się jury i wyłoni zwycięzcę konkursu - powiedziała Czekanowicz, dodając, że w jury, któremu przewodniczyć będzie Ryszard Krynicki, znajdą się: Agnieszka Holland, Paweł Huelle , Dorota Masłowska , Krzysztof Pomian , Stanisław Rosiek i Andrzej Seweryn.
Do nagrody nominowano tomiki: Prom przez kanał La Manche Uładzimiera Arłoua (Białoruś), Największe spośród trzech Androsa Zemenidisa (Cypr)
, Warunki oświetlenia. Elegie Emmanuela Hocquarda (Francja)
, Ulicznice Mariji Knezevic (Serbia), Cicha ręka. Dziesięć elegii Ivana Strpka (Słowacja), Dom i praca Primoza Cucnika (Słowenia), Zniknąć albo wejść Birgitty Lillpers (Szwecja) oraz Poemat odjazdu Andrzeja Mandaliana (Polska).
Siedem nominowanych tomików zagranicznych poetów przełożono na język polski i opublikowano (w gdańskim wydawnictwie słowo/obraz terytoria).
Jak poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej, wszyscy poeci biorący udział w konkursie będą gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Literatury. W ramach festiwalu przewidziano spotkania zarówno z samymi poetami, jak i z tłumaczami, którzy przełożyli ich wiersze na język polski. Odbędą się też debaty poświęcone m.in. wolności tworzenia. 21 marca, kiedy to przypada Światowy Dzień Poezji, swoich sił w tworzeniu poezji będą mogli spróbować także gdańszczanie: na ten dzień zaplanowano wspólne publiczne pisanie wiersza poświęconego wolności.
Gdańska nagroda literacka „Europejski Poeta Wolności” adresowana jest do twórców z krajów całej Europy. Przy każdej edycji nagrody odbywa się losowanie, podczas którego z 46 europejskich krajów wybieranych jest siedem, które brać będą udział w danej edycji. Ósmym uczestnikiem każdej edycji jest Polska.
Konkretne tomiki poetyckie reprezentujące dany kraj, zgłasza do nominacji zespół siedmiu tłumaczy literatury pięknej, zmieniający się przy każdej edycji nagrody. W pierwszej edycji nagrody byli to: Adam Pomorski, Paweł Krupka, Marcin Kurek, Dorota Cirlić, Zbigniew Machej, Jasmina Suer-Galos oraz Anna Topczewska.
Jedna edycja konkursu „Europejski Poeta Wolności” trwa dwa lata i składa się z kilku etapów. W pierwszym roku nominowane tomiki zagraniczne zostają przetłumaczone i wybierana jest polska nominacja do nagrody. W drugim roku danej edycji nagrody jurorzy wybierają laureata, który oprócz pamiątkowej statuetki, otrzymuje nagrodę pieniężną - w tym roku będzie to 100 tys. zł.
Losowanie siedmiu europejskich krajów, które wezmą udział w drugiej edycji „Europejskiego Poety Wolności” odbędzie się 26 marca w czasie gali, na której ogłoszony zostanie zwycięzca pierwszej edycji konkursu.