Trwa ładowanie...
d1zpat2

Wręczenie nagrody „Europejski Poeta Wolności”

d1zpat2
d1zpat2

26 marca rozstrzygnięta zostanie pierwsza edycja gdańskiej nagrody literackiej „Europejski Poeta Wolności”. Do tego tytułu pretenduje ośmiu europejskich poetów. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł.

Jak poinformowała w czwartek na konferencji prasowej Anna Czekanowicz, dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury, zwycięzcę pierwszej edycji konkursu poznamy podczas uroczystej Gali Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który odbywać się będzie w Gdańsku między 21 a 27 marca.

- 25 marca zbierze się jury i wyłoni zwycięzcę konkursu - powiedziała Czekanowicz, dodając, że w jury, któremu przewodniczyć będzie Ryszard Krynicki, znajdą się: Agnieszka Holland, Paweł Huelle , Dorota Masłowska , Krzysztof Pomian , Stanisław Rosiek i Andrzej Seweryn.

Siedem nominowanych tomików zagranicznych poetów przełożono na język polski i opublikowano (w gdańskim wydawnictwie słowo/obraz terytoria).

d1zpat2

Jak poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej, wszyscy poeci biorący udział w konkursie będą gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Literatury. W ramach festiwalu przewidziano spotkania zarówno z samymi poetami, jak i z tłumaczami, którzy przełożyli ich wiersze na język polski. Odbędą się też debaty poświęcone m.in. wolności tworzenia. 21 marca, kiedy to przypada Światowy Dzień Poezji, swoich sił w tworzeniu poezji będą mogli spróbować także gdańszczanie: na ten dzień zaplanowano wspólne publiczne pisanie wiersza poświęconego wolności.

Gdańska nagroda literacka „Europejski Poeta Wolności” adresowana jest do twórców z krajów całej Europy. Przy każdej edycji nagrody odbywa się losowanie, podczas którego z 46 europejskich krajów wybieranych jest siedem, które brać będą udział w danej edycji. Ósmym uczestnikiem każdej edycji jest Polska.

Konkretne tomiki poetyckie reprezentujące dany kraj, zgłasza do nominacji zespół siedmiu tłumaczy literatury pięknej, zmieniający się przy każdej edycji nagrody. W pierwszej edycji nagrody byli to: Adam Pomorski, Paweł Krupka, Marcin Kurek, Dorota Cirlić, Zbigniew Machej, Jasmina Suer-Galos oraz Anna Topczewska.

Jedna edycja konkursu „Europejski Poeta Wolności” trwa dwa lata i składa się z kilku etapów. W pierwszym roku nominowane tomiki zagraniczne zostają przetłumaczone i wybierana jest polska nominacja do nagrody. W drugim roku danej edycji nagrody jurorzy wybierają laureata, który oprócz pamiątkowej statuetki, otrzymuje nagrodę pieniężną - w tym roku będzie to 100 tys. zł.

Losowanie siedmiu europejskich krajów, które wezmą udział w drugiej edycji „Europejskiego Poety Wolności” odbędzie się 26 marca w czasie gali, na której ogłoszony zostanie zwycięzca pierwszej edycji konkursu.

d1zpat2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zpat2