Trwa ładowanie...

Wręczenie nagród Nobla: puste krzesło dla Liu Xiaobo

Wręczenie nagród Nobla: puste krzesło dla Liu XiaoboŹródło: PAP/EPA
d3fcolg
d3fcolg

Podczas ceremonii wręczenia nagród Nobla, 10 grudnia w Oslo, dla tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody, chińskiego dysydenta Liu Xiaobo zachowane zostanie symboliczne puste krzesło, o ile jego żona nie otrzyma zezwolenia władz w Pekinie na wyjazd do Oslo.

Ponieważ jednak w Oslo nie będzie prawdopodobnie nikogo z rodziny Liu Xiaobo (jego żona Liu Xia przebywa w areszcie domowym), istnieje obawa, że po raz drugi w historii Pokojowej Nagrody Nobla nie zostanie ona wręczona w sensie fizycznym.

Zachowanie symbolicznego miejsca dla nieobecnego laureata jest gestem bez precedensu – powiedział agencji AFP chiński opozycjonista Yang Jianli.

- Puste krzesło dla laureata przypomni światu, że sytuacja praw człowieka w Chinach zasługuje na międzynarodową uwagę - powiedział Yang.

Mimo gróźb ze strony Pekinu do Oslo ma przyjechać kilku chińskich dysydentów, w tym Fang Li-Zhi, Harry Wu, Bo Fu i Yang Jianli.

W 1935 roku nagrodę przyznano antynazistowskiemu działaczowi Carlowi von Ossietzky'emu. Wtedy również laureat nie zdołał fizycznie odebrać nagrody. Von Ossietzky został zesłany do obozu koncentracyjnego.

d3fcolg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fcolg