Trwa ładowanie...

Wpadka konsulatu RP w Chicago. Z Wisławy Szymborskiej zrobili mężczyznę

Dyplomaci z konsulatu RP w Chicago pogratulowali zdobycia Literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Autor tekstu w języku angielskim przypomniał także o wcześniejszych polskich laureatach, choć w dość zaskakujący i niefortunny sposób.

Wpadka konsulatu RP w Chicago. Z Wisławy Szymborskiej zrobili mężczyznęŹródło: AKPA
d3h4kxn
d3h4kxn

Na błędy w pisemnych gratulacjach na stronie konsulatu zwrócił uwagę Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes fundacji jej imienia. "Problemy genderowe polskiej dyplomacji" – napisał na Facebooku, zamieszczając odnośnik do tekstu, w którym z Wisławy Szymborskiej zrobiono Wisława Szymborskiego. Czytelnicy szybko wyłapali szereg innych błędów.

Obejrzyj: Z tymi co się znają - Czesław Zabiegło

Wygląda na to, że tekst z błędami wisiał na oficjalnej stronie konsulatu RP w Chicago przez trzy miesiące. Dopiero po nagłośnieniu wpadki przez Rusinka poprawiono pomyłkę, która "zabrała" nam do niedawna jedyną polską Noblistkę (i stworzyła Wisława Szymborskiego).

W komentarzach pod wpisem byłego sekretarza Szymborskiej zwracano uwagę, że także Olga Tokarczuk była problematyczna dla autora tekstu gratulacyjnego. Noblistkę raz przedstawiano bowiem jako "Olgę Torkarczyk", w innym akapicie była "Olgą Tokarzuk" itp. Raz pojawił się nawet zapis "Okga Tokarczuk".

"Myślę, że Wisława Szymborska byłaby zachwycona" – napisała jedna z komentujących.

"Byłby zachwycony!" – skwitował Rusinek, który doskonale znał poczucie humoru Noblistki.

d3h4kxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4kxn