Włoski pisarz Alessandro Piperno czytał w jeżdżącym po ulicach Warszawy tramwaju Italia fragmenty swej powieści, która zdobyła rozgłos we Włoszech, a w przyszłym roku ukaże się w Polsce.
Piperno będzie gościem rozpoczynających się w czwartek w stolicy 51. Międzynarodowych Targów Książki (MTK).
Twórczość Piperno będzie prezentowana w ramach włoskiej oferty na 51. MTK. Przedstawiają ją Włoski Instytut Kultury oraz Włoski Instytut Handlu Zagranicznego w Warszawie. Na targach Włochy reprezentować będzie 22 wydawców.
Tramwaj Italia – nazwany tak na czas targów, pochodzący z 1939 roku i wpisany w Polsce do rejestru zabytków – ruszył w swój pierwszy kurs z Piperno z przystanku przy ulicy Hożej. Oprócz pisarza, tramwajem tym podróżował m.in. dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury, Angelo Piero Cappello.
Pisarz czytał w tramwaju fragmenty swej debiutanckiej powieści Con le peggiori intenzioni, wydanej w 2005 roku przez włoską oficynę Arnoldo Mondadori. W Polsce powieść ukaże się w kwietniu przyszłego roku, nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
We Włoszech książka zdobyła duży rozgłos, osiągnęła rekordową sprzedaż i utrzymuje się na liście bestsellerów. Piperno został za nią nominowany do włoskiej nagrody literackiej Premio Strega. Dziennik „La Stampa” nazwał go drugim Alberto Moravią.
Con le peggiori intenzioni to opowieść o losach mieszkającej w Rzymie żydowskiej rodziny kupców, obejmująca okres od lat 50. do czasów obecnych. Poznajemy trzy pokolenia tej rodziny. Najstarsze reprezentuje Bepy Sonnino, który dorobił się wielkiej fortuny, a następnie ją utracił. Wspólnikiem, a także rywalem Bepy'ego jest Nanni Cittadino, wzbogacony parweniusz pochodzący ze skromnej katolickiej rodziny, który ożenił się z neapolitańską księżniczką. W przeciwieństwie do Bepy'ego, jest zapobiegliwy i rozsądny.
Obsesje, kłopoty z tożsamością, romanse, zdrady, skandale i szaleństwa składają się na wspólne losy rodzin Sonnino i Cittadino. Narratorem w powieści jest introwertyczny wnuk Bepy'ego, Daniel Sonnino.
Alessandro Piperno urodził się w 1972 roku w Rzymie. Wykłada literaturę francuską na rzymskim Uniwersytecie Tor Vergata. Za swoich literackich mistrzów uważa m.in. Saula Bellowa i Marcela Prousta .