Trwa ładowanie...

Wołyń'43. "IPN od paru lat zaniechał dialogu z historykami ukraińskimi"

- W ostatnich latach kilku specjalistów ds. polsko-ukraińskich albo odeszło z IPN, albo zostali zwolnieni - mówi prof. Grzegorz Motyka. Opisujemy stan badań nad Rzezią Wołyńską 79 lat po krwawej niedzieli z 11 lipca 1943 roku.

Rekonstrukcja Rzezi Wołyńskiej w Radymnie Podkarpackim w 2013 roku. 
Fot. Marek Dybas/REPORTERRekonstrukcja Rzezi Wołyńskiej w Radymnie Podkarpackim w 2013 roku. Fot. Marek Dybas/REPORTERŹródło: Licencjodawca
d1s5aj6
d1s5aj6

11 lipca 1943 r. żołnierze UPA i OUN dokonali ataku na blisko sto polskich miejscowości. To był kulminacyjny dzień Rzezi Wołyńskiej, który przeszedł do historii jako krwawa niedziela. Według badaczy mogło wtedy zginąć od kilku do kilkunastu tysięcy Polaków.

Sebastian Łupak: Czy wojna w Ukrainie wpływa na badania nad ludobójstwem wołyńskim?

Prof. dr hab. Grzegorz Motyka, ISP PAN: Trudno mówić o polsko-ukraińskiej współpracy naukowej na tym polu, kiedy nasi koledzy, historycy z Ukrainy, są zajęci obroną własnego państwa i niepodległości. Do tej dyskusji wrócimy, kiedy Ukraina będzie wolna, bezpieczna i odbudowana – podejmowanie jej wcześniej byłoby z naszej strony zwyczajnie nie fair.

Na szczęście do wybuchu wojny powstało wiele prac historycznych, reportażowych i literackich na temat Wołynia ‘43. Wiemy, co się wtedy wydarzyło. Można też zarysować ważniejsze różnice stanowisk w tej sprawie po stronie polskiej i ukraińskiej.

d1s5aj6

Jakie są główne punkty tego sporu?

Przypomnijmy, że banderowska frakcja OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) oraz podległa jej Ukraińska Powstańcza Armia, przeprowadziła w latach 1943-45 zorganizowaną, antypolską czystkę etniczną o ludobójczym charakterze, której ofiarą padło około 100 tysięcy Polaków.

Z kolei w polskich akcjach zemsty zginęło 10-15 tysięcy Ukraińców, też w dużej mierze cywilów.

Po polskiej stronie właściwie wszyscy historycy uważają, że nie można stawiać znaku równości między antypolską akcją UPA a polskimi akcjami zemsty. Te drugie przybierały co prawda nierzadko zbrodniczy charakter, ale relacja obustronnych strat jest nieporównywalna. W dodatku decyzje o czystkach podjęło w UPA najwyższe dowództwo, a w polskim podziemiu zemsta wynikała z inicjatywy lokalnych komendantów.

d1s5aj6

Po stronie ukraińskiej wiodąca narracja mówi o wojnie polsko-ukraińskiej, w której obie strony popełniły zbrodnie wojenne. Zakłada się tam symetrię win. Negowane są też polskie wyliczenia ofiar. Uznaje się, że Ukraińców zginęło więcej, a Polaków mniej, niż podaje to strona polska.

Wystawa "Wo?y? 1943"PHOTO: BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS  WARSZAWA 25/07/2013  WYSTAWA FOTOGRAFICZNA "WOLYN 1943" NA KRAKOWSKIM PRZEDMIESCIU W WARSZAWIE UPAMIETNIAJACA OFIARY RZEZI WOLYNSKIEJ.Bartosz Krupa Licencjodawca
Wystawa "Wołyń 1943" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w 2013 roku Bartosz KrupaŹródło: Licencjodawca, fot: Bartosz Krupa

Są też zapewne spory o postaci historyczne, bo ten, kto dla nas jest zbrodniarzem, dla Ukraińców jest bohaterem?

Dla nas antypolska akcja była czystym złem i osoby, które za nią odpowiadały, dopuściły się zbrodni. Po stronie ukraińskiej uznaje się natomiast, że UPA, niezależnie od swojej ciemnej karty, ma też kartę heroiczną – to znaczy powojenną, prowadzoną do 1954 r., walkę z komunizmem i Sowietami.

d1s5aj6

Ci dowódcy UPA, którzy podejmowali decyzje o czystkach na Polakach, zginęli później w walce z NKWD. Dlatego po ukraińskiej stronie takie osoby, jak Roman Szuchewycz, są cenione za walkę o niepodległość. U nas na pierwszy plan wysuwa się jednak fakt, co zresztą zrozumiałe, że byli oni odpowiedzialni za antypolską akcję.

Dalsza część wywiadu pod materiałem wideo

Zawrzało po słowach ambasadora Ukrainy. Reakcja z MSZ

Co dzieje się w kwestii ekshumacji ofiar, ich pochówków i stawiania im pomników?

Podstawowy spór dotyczy tego, aby w Ukrainie powstały cmentarze polskich ofiar –zwłaszcza w miejscach dla nas symbolicznych.

d1s5aj6

A to się nie dzieje. Dlaczego?

W tej kwestii ostatnich kilka lat jest, niestety, straconych. Nie potrafię zrozumieć prezesów polskiego IPN: poprzedniego - Jarosława Szarka i obecnego - Karola Nawrockiego. Od 2019 roku nie podjęli oni dialogu w tej sprawie z nowym prezesem ukraińskiego IPN Antonem Drobowyczem, powołanym na to stanowisko po zwycięstwie w wyborach prezydenckich Wołodymyra Zełenskiego.

Dlaczego strona ukraińska wstrzymała ekshumację polskich ofiar?

W 2016 roku w Polsce zburzono kilkadziesiąt pomników ukraińskich. Strona ukraińska, jako warunek odblokowania ekshumacji, postawiła odbudowę jednego z tych pomników – w Mrzygłodach.

d1s5aj6

Strona polska zwlekała z tą odbudową. W końcu jednak, z inicjatywy kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, co należy docenić, zdecydowano się ten pomnik odbudować.

Pomnik został odbudowany, ale w formie innej niż pierwotna.

Dlaczego?

Nie wiemy. Ktoś, gdzieś, może w IPN czy Ministerstwo Kultury, podjął taką decyzję. Odpowiedzialność została rozmyta.

Na czym polega różnica w pomnikach?

W pierwotnej formie napis na tym pomniku, mogile zbiorowej, głosił: "Zginęli za niepodległą Ukrainę" i były tam nazwiska 62 ukraińskich partyzantów. W nowej wersji jest napis: "Zginęli w walce z NKWD". I nie ma nazwisk.

d1s5aj6

Ktoś po polskiej stronie upierał się przy tej zmianie, co poskutkowało blokadą ekshumacji po stronie ukraińskiej. W sposób oczywisty opór przy tych kilku słowach, zapewne przez kogoś w IPN, zaszkodził sprawie upamiętnienia polskich ofiar Wołynia. Czy warto było upierać się przy tej zmianie, pozostawiam do oceny Czytelników.

reporter_baza_2022-0513.05.2022 Lodz. Drugi miesiac trwania Rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukraine, mordy, gwalty na okupowanych terenach... a lodzianie nie moga zapomniec o Rzezi Wolynskiej  i przypominaja... N/z kaminica na ulicy Rzgowskiej z symbolicznymi kilkoma portretami - autentycznie zamordowanych przez Ukraincow Polakow na Wolyniu w latach 1939-1947. Fot. Piotr Kamionka/REPORTERPiotr Kamionka/REPORTER Licencjodawca
Maj 2022. Kamienica na ulicy Rzgowskiej w Łodzi z portretami Polaków zamordowanych przez Ukraińców na Wołyniu Piotr Kamionka/REPORTERŹródło: Licencjodawca, fot: Piotr Kamionka/REPORTER

Wracając do obecnej wojny: czy Rosja próbuje grać kartą wołyńską?

Jak tylko zaczęła się agresja Rosji na Ukrainę, strona rosyjska, za pomocą internetowych trolli, próbowała podsycić tematykę wołyńską i wpłynąć na polskie sympatie w tej wojnie. To, na szczęście, nie zadziałało.

A co z polskimi politykami?

Niektóre partie próbują wykorzystać pamięć wołyńską dla podbicia słupków poparcia. Bardzo żałuję, że działania partii politycznych przekładają się na decyzje instytucji państwowych.

To znaczy?

Jak już mówiłem, w IPN zaniechano dialogu z historykami ukraińskimi. Forum dialogu polsko-ukraińskiego zostało w 2017 roku zawieszone. Nie wydano do dziś, w formie książki w obu językach, referatów z tego forum. A jest wśród nich np. rewelacyjna analiza, przygotowana przez Tomasza Berezę i Ewę Siemaszko, na temat krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku. Do dziś nie została opublikowana. Poza tym w ostatnich latach kilku specjalistów ds. polsko-ukraińskich albo odeszło z IPN, albo zostali zwolnieni.

Jest miejsce na optymizm?

Najważniejsze, że Polacy, bez względu na sympatie polityczne, masowo pomagają Ukraińcom. Nawet najbardziej dramatyczna przeszłość nie powinna wpływać na teraźniejszość. Za przeszłość nie jesteśmy odpowiedzialni, ale za przyszłość jak najbardziej. Zachowujmy wstrzemięźliwość w ocenie tamtych wydarzeń, żeby nie dawać paliwa tym, którzy próbują instrumentalnie wykorzystać przeszłe polskie cierpienia. Pamiętajmy, że dzisiejsza współpraca polsko-ukraińska jest korzystna dla obu narodów.

Dzie? Dobry TVN i jego go?cie01.10.2016 Warszawa Na planie programu Dzien Dobry TVN  N/z   dr Grzegorz Motyka fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East NewsTOMASZ URBANEK Licencjodawca
Prof. Grzegorz MotykaŹródło: Licencjodawca, fot: TOMASZ URBANEK

Prof. dr hab. Grzegorz Motyka - historyk, politolog, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Specjalizuje się w dziejach stosunków polsko-ukraińskich. Autor książek "Cień Kłyma Sawura. Polsko-ukraiński konflikt pamięci" i "Wołyń ‘43".

a Licencjodawca
Grzegorz Motyka "Wołyń'43", Wydawnictwo LiterackieŹródło: Licencjodawca
d1s5aj6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1s5aj6