Trwa ładowanie...

"Wojna biedaków". Dlaczego kapłani otaczają się luksusami, skoro Bóg był z biedotą?

Jeden ksiądz doprowadził hierarchów z Rzymu do wściekłości. Chciał drastycznej reformy Kościoła, wywołując wielkie chłopskie powstanie. Koniec Tomasza Müntzera, uważanego za prekursora komunizmu, był jednak tragiczny.

18
5
Share
"Wojna biedaków" do posłuchania w Audiotece"Wojna biedaków" do posłuchania w AudioteceŹródło: Pexels
d1aaoo5
d1aaoo5

To historia o radykalizacji i o narastającym gniewie ludu. Młody Tomasz Müntzer wierzył, że da się czcić Boga jakąś inną drogą niż tylko cierpieniem i rozpaczą. Patrzył na Kościół i nie widział tam miejsca dla biednych ludzi. Tylko dlaczego tak się działo? Dlaczego msze były prowadzone po łacinie, a nie w języku prostych ludzi? Dlaczego każde ustępstwo od przyjętych przez Kościół reguł traktowano jako herezję? Czy Bóg, który otaczał się żebrakami, nie potrzebuje blichtru? Po co kapłani otaczają się luksusami, skoro Jezus był z biedotą?

Müntzer, który dorastał w skrajnie podzielonym społeczeństwie, chciał coś zmienić. Gdy w 1524 r. w Niemczech wybuchła największa antyfeudalna wojna chłopska, jednym z najważniejszych dowódców i ideologów był Tomasz Müntzer, dziś uważany za prekursora komunizmu. Jaka dokładnie była jego historia? O tym posłuchacie w audiobooku Audioteki "Wojna biedaków". Książkę Erica Vuillarda czyta Waldemar Barwiński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

dBurza wokół Jana Pawła II. "Dziwisz zablokował przeglądanie akt"

Wróćmy do Tomasza. W 1513 r. zostaje wyświęcony na księdza, po czym skierowany do kościoła w Brunszwiku. Po studiach teologicznych związał się z reformacją. Wśród ludzi narastał stopniowo bunt przeciwko hierarchom kościelnym, przeciwko bogaczom i władzy. Nie tylko w Niemczech. Vuillard sięga do Anglii czy do Czech, gdzie tlące się niezadowolenie przeciwko podziałom w społeczeństwie doprowadziło do niejednej tragedii, do buntów i powstań. W historię Müntzera wplata historię Johna Wiclefa, angielskiego teologa, który uważał, że ludzie mają prawo słuchać mszy po angielsku. Głosił heretyczne jak na tamte czasy apele, by papieży wybierały zgromadzenia, a duchowieństwo żyło zgodnie z zasadami ewangelii. To znaczy: skromnie. Jest też o słynnym Watcie Tylerze, który chciał wprowadzić przed wiekami w Anglii jednoklasowe społeczeństwo.

d1aaoo5

I choć panowie żyli w innych stuleciach, to podstawy ich działania były bardzo podobne. Chodziło o to, by uderzyć w panujący porządek. Znieść przywileje bogaczy, sprowadzić duchowieństwo na ziemię, bliżej ludzi.

Nasz Tomasz Müntzer od 1520 r. był predykantem w Zwickau, gdzie został samozwańczym prorokiem. Zarówno Müntzer, jak i wspomniany przez Vuillarda Jan Wiclef wygłaszali kazania w kontrze do bogatego kleru Kościoła rzymskiego. Denerwując tym, mówiąc dyplomatycznie, najwyższych rangą kościelnych hierarchów.

"Müntzer chce oskubać Kościół i chce zguby ludzi" - wspomina Vuillard. Kaznodzieja z biegiem lat nabierał pewności siebie, ale także, jak pisze autor książki, stawał się straszliwie spragniony i głodny, i nic nie mogło zgasić tego pragnienia. Jego żarliwość zaczęła przerażać innych teologów, którzy odsuwali się od niego. Msze Müntzera po niemiecku budziły oburzenie wśród władz Saksonii. Za wzięcie udziału w takiej mszy, grożono więzieniem. Czy duchowny się tym przejmował? Nie bardzo. Stawał się coraz większym fanatykiem. Wierzył w świat bez przywilejów, bez bogaczy, bez podziałów w społeczeństwie.

Pod wpływem Müntzera na przełomie 1524 i 1525 r. powstał pierwszy program powstańców chłopskich, zwany Artikelbrief. W kwietniu 1525 r. duchowny stanął na czele powstania chłopskiego w Turyngii. Miesiąc później dowodził powstańcami w bitwie pod Frankenhausen, która zakończyła się totalną klęską chłopów.

d1aaoo5

Müntzer uciekł z pola bitwy. O tym, co się z nim później działo, krążą legendy. W tej najczęściej rozpowiadanej jest o tym, że Tomasz ukrył się na strychu w jednym z budynków, a gdy został odnaleziony przez władze, udawał, że jest chory psychicznie. Co powtarza się, to fakt, że mężczyzna był poddawany torturom przed osądzeniem go, uznaniem za heretyka i zagrożenie dla społeczeństwa, a następnie ścięty mieczem. W jednej z wersji miejskich legend mówiło się, że podczas tortur Müntzer miał błagać o łaskę i wyznać skruchę. Zdaniem autora "Wojny biedaków" to jednak mało prawdopodobne, by fanatyk pokroju Müntzer dał się złamać aż do tego stopnia, by prosić o litość.

Litości przeciwnicy duchownego nie mieli dla jego żony. O kobiecie nie wiadomo wiele. Jedynie tyle, że była wcześniej zakonnicą, po czym przystąpiła do ruchu Tomasza. A po klęsce, ławach tortur, wyłupianiu oczu - przeżyła. Mówi się, że ponoć była ciężarna, gdy ją bito i poniżano. Dzieci Tomasza, dwóch synów, miały zmienić nazwisko, by uniknąć prześladowania.

I chociaż historia opisywana przez Erica Vuillarda w "Wojnie biedaków", a czytana dla Audioteki przez Waldemara Barwińskiego, wydaje się daleką, daleką przeszłością, to można zobaczyć kilka punktów wspólnych z rzeczywistością. Przede wszystkim niezgoda na bogactwo duchowieństwa, oderwanie od szarej rzeczywistości. Kiedyś dochodziło do brutalnych buntów chłopskich, dziś te rewolucje dzieją się po cichu – na poziomie decyzji, by odstąpić od Kościoła, nie uczestniczyć w mszach. Z innej strony: coraz mniej osób zgłasza się do seminariów. Na ile Kościół jest dziś autentyczny? Pytanie, które zadawał sobie Müntzer przed wiekami, dalej wydaje się aktualne: "Czy Bóg, który otaczał się żebrakami, nie potrzebuje blichtru?".

d1aaoo5
d1aaoo5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1aaoo5
d1aaoo5
d1aaoo5
d1aaoo5
d1aaoo5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.