Niepublikowane dotąd poetyckie teksty Tymoteusza Karpowicza ukażą się w kwietniu nakładem Biura Literackiego.
Książkę Małe cienie wielkich czarnoksiężników uzupełnią rysunki Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz portrety autora wykonane przez Janusza Stankiewicza.
Na tom opracowany przez Andrzeja Falkiewicza złożą się 42 krótkie utwory poetyckie, Dziady Chicagowskie, Dziady Monachijskie oraz szkic Karpowicza poświęcony dramaturgii i teatrowi Najgęstsza z wszystkich masek.
„Ta książka będzie dla wielu zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że Karpowicz to nie tylko poeta długiej medytacji i złożonego obrazu. To również wspaniały, intrygujący aforysta, potrafiący uderzyć w czytelnika jednym zdaniem. Lektura obowiązkowa” – pisze o tomie Jacek Gutorow.
„Jakieś skry z kuźni, odpryski z laboratorium myśli, zaangażowane przeciwieństwo w strzępach, polemiczność we fragmentach. Sprzeciwianie się ułatwieniom w życiu i sztuce -oto sztuka, oto życie. Tu nawet w gnomicznej drobinie pulsuje przekora, złość, chęć osaczenia prawdy z niespodziewanej strony. Karpowicz jest umarłym-obecnym i mówi żarliwie także tam, gdzie my słyszymy tylko jakieś półsłówka” – dodaje Karol Maliszewski.
Tymoteusz Karpowicz (1921-2005) był poetą, dramaturgiem, filozofem literatury, tłumaczem i profesorem historii literatury polskiej na University of Illinois. Opublikował kilkanaście książek, zawierających poezję, prozę, dramat i teorię literatury. Najważniejsze z nich to Żywe wymiary (1948), Gorzkie źródła (1957), Kamienna muzyka (1958), Znaki równania (1960), W imię znaczenia (1962), Trudny las (1964), Kiedy ktoś zapuka (1967), Odwrócone światło (1972), Poezja niemożliwa. Modele Leśmianowskiej wyobraźni (1975) i Słoje zadrzewne (1999).
Nakładem Biura Literackiego w 2005 roku ukazała się książka Mówi Karpowicz Mirosława Spychalskiego i Jarosława Szody. Jest to zapis rozmów z Karpowiczem, nagranych przez autorów podczas realizacji filmu Karpowicz. Przed rokiem Biuro wydało także Podziemne wniebowstąpienie. Szkice o twórczości Tymoteusza Karpowicza.
Książka po raz pierwszy zaprezentowana zostanie podczas 12. edycji festiwalu Port Wrocław 2007. Wieczór autorski zaplanowany został jako finałowe spotkanie drugiego dnia imprezy, tj. 14. kwietnia. Oficjalna premiera prasowa książki nastąpi 23. kwietnia.