Trwa ładowanie...
zdrowie
10 stycznia 2011, 15:17

Wkrótce pierwsza polska publikacja poświęcona guzom śródpiersia

Wkrótce pierwsza polska publikacja poświęcona guzom śródpiersiaŹródło: sxc.hu
d1l1wlh
d1l1wlh

Pierwsza współczesna polska publikacja naukowa poświęcona guzom śródpiersia ukaże się w tym roku nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Jej pomysłodawcą, redaktorem i współautorem jest prof. Jacek Gawrychowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Guzy śródpiersia nie są łatwe do wykrycia ze względu na centralne położenie śródpiersia w obrębie klatki piersiowej. Ponadto ok. 80 proc. chorych z łagodnymi zmianami oraz 20-30 proc. ze złośliwymi nie ma żadnych dolegliwości. Dlatego prof. Gawrychowski ma nadzieję, że książka przyczyni się do zwiększenia świadomości na ten temat w środowisku lekarskim.

"Nowotwory śródpiersia mają charakter interdyscyplinarny. To obszar zainteresowania nie tylko interny i pulmonologii, ale i chirurgii, torakochirurgii, chirurgii dziecięcej, anestezjologii, onkologii, radiologii, chemioterapii" - powiedział PAP.

"Lekarze mawiają, że to puszka Pandory - otworzysz i możesz znaleźć wszystko. Do śródpiersia wchodzi i wychodzi wiele struktur anatomicznych, wiele narządów. Wszystkie te zmiany chorobowe związane są albo z nowotworzeniem danej tkanki, albo z jakimiś wadami rozwojowymi" - dodał.

"Guzy śródpiersia. Diagnostyka i leczenie" ukaże się pod redakcją prof. Gawrychowskiego, we współpracy z prof. Andrzejem Gabrielem i doc. Ewą Kluczewską.

Śródpiersie to przestrzeń oddzielająca płuco prawe od lewego, ograniczona z przodu mostkiem, z tyłu - kręgosłupem, od dołu - przeponą, u góry zaś łączy się z szyją.

d1l1wlh

Chociaż guzy śródpiersia występują u chorych w każdym wieku - zarówno u noworodków, jak i osób w ósmej, a nawet dziewiątej dekadzie życia, to wśród chorych dominują ludzie w średnim wieku - 35-46 lat. Odsetek guzów złośliwych to 28-42 proc.

Prof. Jacek Gawrychowski jest jest wybitnym specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej i chirurgii klatki piersiowej, kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Na oddziale tym przeprowadza się najwięcej operacji przytarczyc w Polsce - rocznie 80-90 zabiegów.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj