Trwa ładowanie...
d3uuanz
wilno
16-07-2013 15:46

Wilno żegna Miłosza

Share
d3uuanz

W dniu pogrzebu Czesława Miłosza w Krakowie, 27 sierpnia również Wilno pożegna poetę i laureata literackiej Nagrody Nobla, który urodził się na Litwie, w Szetejnach, nieopodal Kiejdan.

O godzinie 14.00 (o 13.00 czasu polskiego), w chwili gdy w Krakowie rozpoczną się uroczystości pogrzebowe poety, w akademickim kościele Uniwersytetu Wileńskiego pod wezwaniem św. Janów rozpocznie się akademia pożegnalna.

Podczas uroczystości "In memoriam Czesławowi Miłoszowi" będą przemawiali litewscy literaci: Eugenijus Aliszanka, Rolandas Rastauskas, Viktoria Daujotyte, eurodeputowany Vytautas Landsbergis, historyk Juozas Tumelis, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Kasner. Będą recytowane wiersze Miłosza, wystąpi Kwartet Wileński.

Wieczorem w Wilnie, w polskim kościele św. Ducha, z inicjatywy Centrum Kultury Polskiej na Litwie im St. Moniuszki, odbędzie się msza św. w intencji zmarłego poety.

d3uuanz

Czesław Miłosz urodził się na Litwie, w Szetejnach. Obecnie znajduje się tu muzeum i centrum twórczości poety. Młodość spędził w Wilnie, gdzie powstały jego pierwsze wiersze.

W 1980 roku, przyjmując Nagrodę Nobla, Czesław Miłosz powiedział: "Dobrze jest urodzić się w małym kraju, gdzie przyroda jest ludzka, na miarę człowieka, gdzie w ciągu stuleci współżyły ze sobą różne języki i różne religie. Mam na myśli Litwę, ziemię mitów i poezji".

W 1991 roku Miłoszowi przyznano tytuł doktora honoris causa kowieńskiego Uniwersytetu Witolda Wielkiego, a także tytuł honorowego obywatela Litwy. Od 2001 roku jest honorowym obywatelem Wilna.

Ostatni raz Czesław Miłosz gościł w Wilnie w październiku 2000 roku wraz z dwójką innych noblistów: Wisławą Szymborską i Guenterem Grassem.

d3uuanz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uuanz
d3uuanz