Trwa ładowanie...

Wiersze Różewicza i Szymborskiej w metrze kilku stolic Europy i Azji

Wiersze 30 polskich poetów m.in. Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza i Jacka Dehnela będą prezentowane w metrze kilku stolic Europy i Azji. Poezje Polaków w ramach akcji "Wiersze w metrze" zostaną udostępnione m.in. w Madrycie, Pekinie i Tokio.

Wiersze Różewicza i Szymborskiej w metrze kilku stolic Europy i AzjiŹródło: PAP / Jacek Bednarczyk
d2dz941
d2dz941

Wiersze 30 polskich poetów m.in. Wisławy Szymborskiej , Tadeusza Różewicza i Jacka Dehnela będą prezentowane w metrze kilku stolic Europy i Azji. Poezje Polaków w ramach akcji "Wiersze w metrze" zostaną udostępnione m.in. w Madrycie, Pekinie i Tokio.

"Wiersze w Metrze" to jedna z największych imprez promujących polską literaturę organizowanych w ramach polskiej prezydencji. Tegoroczna edycja "Wierszy w Metrze" rozpocznie się 4 lipca 2011 w Warszawie. Do połowy lipca można będzie czytać fragmenty poezji na bilbordach umieszczonych w warszawskim metrze oraz w wagonach pociągów. Wśród prezentowanych wierszy znajdą się "Jak dobrze" Tadeusza Różewicza czy "Miłość" Czesława Miłosza .

22 lipca rozstrzygnięty zostanie konkurs na wiersz haiku, a 1 sierpnia polskie wiersze znajdą się w metrze w Londynie.

W sumie wiersze trzydziestu współczesnych polskich poetów, w tym Tadeusza Różewicza , Wisławy Szymborskiej , Tomasza Różyckiego i Jacka Dehnela , zostaną zaprezentowane w metrze w kilku stolicach w Europie i Azji. Oprócz Warszawy polska poezja będzie prezentowana w Londynie, Paryżu, Madrycie, Kijowie, Pekinie i Tokio.

d2dz941

Projekt "Wiersze w Metrze" powstał w 2008 roku z inicjatywy British Council oraz Instytutu Książki. Jego celem jest prezentacja współczesnej poezji w przestrzeni miejskiej, a więc w miejscach, w których poezja gości raczej rzadko.

Oprócz tradycyjnej poezji w ramach akcji promowane są również nowe formy poetyckiej aktywności. Każdej edycji towarzyszy festiwal slamowy "Spoke'n'Word", a także happeningi i konkurs na haiku poświęcony Polsce lub jej stolicy.

Inspiracją dla "Wierszy w Metrze" są podobne projekty, które odbyły się w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie oraz w Londynie, gdzie akcja "Poems on the Underground" odbywa się cyklicznie od 1986 roku.

Organizatorem akcji jest Fundacja Warsaw Destination Alliance, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Adama Mickiewicza , Biurem Promocji m.st. Warszawy, Komisją Europejską (Przedstawicielstwo w Polsce).

d2dz941
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dz941