Trwa ładowanie...

Wielogłosowa opowieść o współczesnej Warszawie

Teksty 21 autorów m.in. Jacka Dehnela, Kai Malanowskiej i Marka Nowakowskiegopoświęcone współczesnej Warszawie; miastu i jej mieszkańcom, znalazły się w publikacji "Mówi Warszawa"

Wielogłosowa opowieść o współczesnej WarszawieŹródło: AKPA
d1oe5yh
d1oe5yh

Teksty 21 autorów m.in. Jacka Dehnela, Kai Malanowskiej i Marka Nowakowskiegopoświęcone współczesnej Warszawie; miastu i jej mieszkańcom, znalazły się w publikacji "Mówi Warszawa", której promocja odbyła się środę.

"Naszym celem było stworzenie swoistego literackiego portretu Warszawy. To powieść wielogłosowa, której autorzy reprezentują różne pokolenia, style, wrażliwość i wydaje mi się, że właśnie taka jest Warszawa, stanowiąca mieszaninę stylów i niesamowitej energii. To zbiór opowiadań, który próbuje w jakiś sposób dotknąć istoty warszawskości, to portret wielowątkowy i wielowymiarowy" - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało publikację wspólnie w wydawnictwem Trio.

Zdaniem pomysłodawcy i redaktora publikacji Marka Kochana, wydawnictwo to ma szansę wzbogacić naszą wiedzę o Warszawie. "Chodziło nam o to, by zapisać miasto jako pewną ideę. Chociaż mogłaby to napisać jedna osoba, jednak byłby to zapewne jakiś ułamek oglądu rzeczywistości. Stąd pojawił się pomysł, żeby ukazać miasto z perspektywy 21 autorów, którzy próbują odpowiedzieć na pytanie, jaka ta Warszawa jest. Akcje opowiadań rozgrywają się w skupiskach w centrum, na Mokotowie i na Żoliborzu oraz w pojedynczych punktach na Pradze. To nowe teksty napisane specjalnie do tej publikacji, które w założeniu miały stworzyć pewną całość" - podkreślił Kochan.

Książka jest podzielona na trzy części - "Miłości", "Pożegnania i powroty" oraz "Rewolucje". "Patrząc na te teksty widzimy, że Warszawa jest miastem zanurzonym głęboko w historii, która wywiera realny wpływ na bohaterów. Sam tytuł odnosi się do faktu, że w publikacji miasto mówi niejako samo o sobie, widzimy je oczyma pisarzy-mieszkańców tworzących swoisty autoportret Warszawy. Ważną kwestią jest tu też grafika, która w jakiejś mierze także interpretuje tekst. W książce znalazła się również mapa miasta, na którą naniesiono punkty, gdzie rozgrywają się poszczególne opowiadania oraz fotografia panoramy stolicy. Mnie w Warszawie w tej chwili szczególnie ciekawi zderzenie ludzi, którzy tu przyjeżdżają, z mieszkańcami oraz reakcje tych ostatnich na tak duży napływ nowej ludności. I mój bohater jest takim powiedzmy rdzennym mieszkańcem, który próbuje sobie jakoś z tym stanem rzeczy radzić" - mówił redaktor książki i autor jednego z opowiadań.

d1oe5yh

Autor jednej z nowel *Antoni Libera *opowiadał, że podczas swoich wędrówek po Dublinie, który - jak przypomniał - rozsławił James Joyce w "Ulissesie", zdał sobie w pewnym momencie sprawę, że legenda danego miasta nie powstaje sama, ale jest budowana właśnie dzięki sztuce. "Kiedy pojawiła się koncepcja tej publikacji pomyślałem, że może mam szansę dodać jakiś swój kamyczek do mitologii tego miasta, opisując dzielnicę, w której się urodziłem i mieszkam całe życie, czyli Żoliborz. W latach 50., latach mojego dzieciństwa, to było takie pół-miasteczko, pół-wieś, trochę dzikie, taki świat baśniowy. Ja to pamiętam i mam nadzieję, że być może dzięki tej opowieści tamten świat ma szansę żyć jako jeden z warszawskich mitów" - zaznaczył Libera.

Monika Powalisz, urodzona w Łodzi, która czuje się warszawianką, podkreśla, że przez te kilkanaście lat, które już mieszka w stolicy, wciąż jest nieco rozdarta, ponieważ czuje się już mieszkanką, a z drugiej strony zachowuje jednak pewien dystans obserwatora. "Niewątpliwie jestem osobą, która tę Warszawę musiała jakoś oswoić. +Przekątna+, tytuł mojego opowiadania, nawiązuje do takiego rozpięcia tego miasta, a jego akcja dzieje się na Młocinach i na Saskiej Kępie, gdzie żyje dwójka bohaterów. Dla mnie to miasto nadal składa się z wielu takich miejsc na mapie, które staram się w swojej rzeczywistości łączyć" - dodała Powalisz.

Wydanej publikacji towarzyszyć ma gra miejska, dyskusje i spotkania, komiksy, przedstawienia teatralne. Planowany jest także film, oparty na niektórych nowelach z tej książki. "Mówi Warszawa" trafi do księgarń 3 listopada.
(PAP)

d1oe5yh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oe5yh