Trwa ładowanie...

We Wrocławiu otwarto Instytut Konfucjusza

We Wrocławiu otwarto Instytut KonfucjuszaŹródło: AFP
dhlm5mz
dhlm5mz

Nauką języka mandaryńskiego, chińskiej kultury, literatury i historii będzie się zajmował otwarty we wtorek we Wrocławiu Instytut Konfucjusza.

Wzorowana na Goethe Institut i British Council placówka została utworzona przez Uniwersytet Wrocławski (UWr) we współpracy z chińskim Uniwersytetem w Xiamen, dlatego instytut będzie miał dwóch dyrektorów, chińskiego i polskiego.

Jak powiedział polski dyrektor instytutu Gościwit Malinowski, inicjatorami powstania placówki byli pracownicy wrocławskiej uczelni, którzy interesują się Dalekim Wschodem.

- Obecnie prowadzone są kursy języka mandaryńskiego, na które uczęszcza ok. 50 osób. Lektorami są pochodzący z Pekinu, Xiamen i prowincji Liaoning Chińczycy. Wkrótce rozpoczną się także spotkania poświęcone m.in. kulturze i życiu codziennemu w Chinach - mówił Malinowski.

Wykładowca Chensheng Li podkreślił, że największą trudność sprawia kursantom fonetyka.
- W języku chińskim obowiązują cztery różne tony, które zmieniają nie tylko sposób wymowy, ale także znaczenie słowa - powiedział Li.

dhlm5mz

Malinowski zapowiedział, że w przyszłym roku na UWr otwarta zostanie indianistyka, a w przyszłości także studia chińskie i arabskie.

Obecnie na świecie działa ponad 200 Instytutów Konfucjusza. W Europie pierwszą placówkę utworzono w lutym 2005 r. w Sztokholmie.

Konfucjusz (551-479 p.n.e.) zwany także Zhonghi, był najsłynniejszym chińskim filozofem. Został pochowany w Qufu, gdzie do dziś znajduje się jego grób. Jego proste, niedogmatyczne maksymy są wciąż popularne w Chinach i innych krajach Dalekiego Wschodu.

Konfucjusz twierdził m.in., że zmysł moralny u człowieka jest odpowiednikiem kosmicznego porządku natury. W swej nauce w ogóle nie odwoływał się do sił nadprzyrodzonych, jako jedyny z twórców wielkiej doktryny nie twierdził, że pochodzi ona z jakiegokolwiek boskiego źródła czy też natchnienia niedostępnego dla innych ludzi.

dhlm5mz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj