Trwa ładowanie...
książka
26-06-2012 13:20

Warszawiacy wybrali ulubioną książkę

Powieść „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa  zwyciężyła w plebiscycie na ulubioną książkę mieszkańców stolicy

Warszawiacy wybrali ulubioną książkęŹródło: "__wlasne
d18lmfq
d18lmfq

Powieść „ Mistrz i MałgorzataMichaiła Bułhakowa zwyciężyła w plebiscycie na ulubioną książkę mieszkańców stolicy. Książka Bułhakowa, której akcja toczy się w latach 30-tych XX wieku w Moskwie, pozostawiła w tyle światową i krajową konkurencję. Zorganizowane po raz pierwszy podczas Warszawskiego Kiermaszu Książki głosowanie pokazało gusty czytelnicze warszawiaków.

W czasie odbywającego się na Mariensztacie Kiermaszu Książki, największej w mieście plenerowej imprezy poświęconej czytaniu, poprosiliśmy kilkaset osób o podanie tytułów ulubionych książek, najdroższych im tytułów, z którymi nie mogą się rozstać. Pierwsze miejsce wśród zagranicznych pisarzy zajął Michaił Bułhakow, a jego „Mistrz i Małgorzata” okazała się najbardziej lubianą książką. Nic w tym dziwnego – od lat plasuje się ona wśród najpoczytniejszych powieści XX wieku. Tuż za Bułhakowem w plebiscycie pisarzy zagranicznych uplasowała się dwójka autorów współczesnych bestsellerów. Drugie miejsce zajął Carlos Ruis Zafón, hiszpański autor, którego powieść „Cień wiatru” przetłumaczono na 30 języków. Na trzeciej pozycji znalazła się J. K. Rowling, twórczyni serii o Harrym Potterze.

Wśród polskich autorów pierwsze miejsca na liście zajął Mikołaj Łoziński , autor „Książki”, reprezentujący młodą generację pisarzy. W „Książce”, opowieści inspirowanej losami jego bliskich, przedstawił ludzkie losy poprzez przedmioty, takie jak: ekspres do kawy, okulary czy obrączka.

Drugi najbardziej lubiany w Warszawie polski autor to Marek Nowakowski, mieszkańcy często wskazywali najnowszą książkę „Pióro. Autobiografia literacka", przedstawiającą barwny obraz miasta oraz życia literackiego lat 50. i 60. Dalej na liście literackich ulubieńców znaleźli się także: Joanna Chmielewska (i jej książki: „Studnie Przodków”, „Lesio” i „Całe zdanie nieboszczyka”), Leopold Tyrmand (autor wskazywanego przez warszawiaków „Złego” i „Dziennika”) oraz Olga Tokarczuk (uczestnicy plebiscytu polubili napisane przez nią „Podróż ludzi księgi” czy „Prawiek i inne czasy”).**

d18lmfq

Wśród książek dla dzieci warszawiacy najchętniej wskazywali „Ryjówka Przeznaczenia” Tomasza Samojlika. Jest ona połączeniem klasycznej opowieści z komiksem edukacyjnym. Inne zauważone przez czytelników książki dla najmłodszych, to m.in.: „Franklin zaprasza misia” Bourgeois Paulette’a i Clarka Brenda , „Nowe przygody Pana Samochodzika” Zbigniewa Znienackiego czy „Feliks, Net i Nika” Rafała Kosika.

Z wymienionych w plebiscycie tytułów można stworzyć potężną bibliotekę, w której na równi reprezentowani będą polscy i zagraniczni autorzy. Wśród nich między innymi Jose Saramago, Garcia Marquez, Tiziano Terzani, Milian Kundera, Michał Witkowski czy Stanisław Lem. Największą półkę zajmą kryminały i powieści – to gatunki najczęściej wskazywane przez warszawiaków. Uczestnicy Kiermaszu Książki docenili też polskie reportaże Andrzeja Stasiuka i Jacka Hugo- Badera, a także amerykańską fantastykę. Zaskakujący gust warszawiaków pozwoliłby też zapełnić specjalną półkę lektur nietypowych. Stanęłaby na niej m.in. wskazana w plebiscycie opasła Encyklopedia PWN, kultowy „Tytus” Papcia Chmiela i literacka wersja „Gwiezdnych wojen”.

O komentarz do wyników plebiscytu poproszona została Kinga Stanaszek-Bryc- Literaturoznawca, związana z Uniwersytetem Warszawskim - Bardzo budująca, ale i zaskakująca jest informacja, że Bułhakow został doceniony przez warszawiaków - wszak nie jest to lektura prosta, lecz pełna odniesień kulturowych i skomplikowanej metaforyki. Podobnie jest zresztą z "Książką" młodego pisarza - Mikołaja Łozińskiego. Są to pozycje wymagające od czytelnika zaangażowania uwagi, znajomości kodów i pewnego obycia literackiego, wyrastającego ponad znajomość kanonu lektur. Nie dziwią natomiast wśród najpopularniejszych twórców nazwiska Zafona i Rowling. Ich twórczość, z gruntu popularna, znajduje rzesze fanów na całym świecie. Harry Potter stał się synonimem czarodzieja i popkulturowym symbolem magii i cokolwiek byśmy myśleli o tego typu twórczości, Rowling trwale wpisała się do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Natomiast Zafon to pisarz aspirujący do wysokiej kultury, ale znajdujący się na granicy z kulturą
popularną.

Głosowanie na ulubioną książkę warszawiaków po raz pierwszy towarzyszyło Warszawskiemu Kiermasz owi Książki, który odbył się 26 i 27 maja 2012 r. . Podczas dwudniowego Kiermaszu miało miejsce 30 spotkań z autorami, artystami, ilustratorami, odbyły się także warsztaty, panele, konsultacje poetyckie, spektakle i wydarzenia dla najmłodszych czytelników. Rynek na Mariensztacie zamienił się w wielką czytelnię, której towarzyszyły koncerty zespołu Jazz Mess i Janusza Radka.

Organizatorami Kiermaszu byli Urząd Miasta st. Warszawy i Stołeczna Estrada we współpracy z firmą Murator EXPO oraz Spółka Targi Książki.

d18lmfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18lmfq