Trwa ładowanie...
recenzja
23-06-2015 12:14

Walizki pełne głodu

Walizki pełne głoduŹródło: Inne
d3v7fdg
d3v7fdg

*W maju 1945 roku przecinają się drogi Haliny – trzydziestoletniej Polki ocalałej z obozu koncentracyjnego, w którym była używana do zaspokajania seksualnych potrzeb wszelkiej maści degeneratów, dziewiętnastoletniego Adama, który usługiwał w gospodarstwie bezwzględnego Niemca, oraz napotkanego przez niego po ucieczce z tego miejsca jedenastoletniego Honzy - Czecha wycieńczonego pobytem w obozie. Adam niespodziewanie dla siebie samego bierze odpowiedzialność za życie chłopca. Obiecuje mu, że ten zdąży spotkać się ze swoją matką, choć stan jego zdrowia nie wróży, iż uda się słowa dotrzymać... Halina decyduje się im towarzyszyć, bo nie ma pomysłu, co dalej robić ze swoim życiem. *

Każde z nich wlecze walizkę starych spraw, nie wie, jak usunąć wszystkie historie, które bolą. I chyba już nie potrafi uwierzyć, że życie może pojaśnieć. Bohaterowie „Królików Pana Boga” Grzegorza Kozery są „brudni i śmierdzący, zmęczeni i głodni, ale ciągle żywi”. Nie wiedzą, co to znaczy, że wojna się kończy. Tyle rozmaitych końców już mieli za sobą... Postanawiają wrócić z Niemiec do Polski, w której nie wiadomo, co zastaną. Boją się Niemców, Sowietów, każdego cienia na drodze. Zdanie: „Mówią, że w piekle są dwa języki urzędowe: niemiecki i rosyjski” – oddaje atmosferę świata, który jest za ich plecami.

Halina tęskni za Otto Petersem – jedynym porządnym Niemcem, którego znała. Ukrył ją u siebie pomiędzy jej jednym a drugim pobytem w obozie. Resztki czułości z tamtych dni to jedyne cenne pamiątki należące do umęczonej Polki. Gdy w wagonie kolejowym Halina przypadkiem znajduje książkę swojego dobroczyńcy, czuje się „jakby nagle dotknęła przeszłości i jego samego”. Wraca ból spotkania, które tak silnie się wydarzyło, a nie mogło mieć ciągu dalszego. Historię tego uczucia Kozera opisał w powieści „Berlin, późne lato”, która ukazała się w 2013 roku.

Bohaterowie jego nowej książki ciężko doświadczeni przez los, tyle razy oszukani i skrzywdzeni przez innych, przemierzają kawał Europy, by pomóc bezbronnemu chłopcu. Choć głód i niepewność to wciąż ich chleb powszedni, decydują się narażać życie, by spełnić jego marzenie. Odkrywają na nowo, że człowiek człowiekowi jednak jest potrzebny do szczęścia, że drzemie w nas potrzeba zaufania drugiej osobie. „Wiesz, zapomniałam, że istnieje coś takiego jak ludzki odruch – powiedziała cicho Halina. – Więc może jeszcze nie wszystko jest dla nas stracone?” Po latach wypełnionych odruchami raczej zwierzęcymi, pomagającymi przetrwać byle jak i byle gdzie, przypomina się to, co ludziom dodaje godności. Godności, która wywyższa. Żadne straszne doświadczenia jej nie unieważniły, nie wymazały.

d3v7fdg

Może losy Haliny, Adama i Honzy wcale nie splotły się przypadkowo? Bohaterowie powieści zrzucają z siebie ciężar wojennych win, wstydu z tego czasu, dzielą się bólem. Polka wyznaje: „Przed wojną myślałam o tym, ile potrafi wytrzymać człowiek. Dzisiaj wiem, że dużo. Za dużo”. Adama zastanawia się, czy Bóg miał w tym jakiś cel, by po tych strasznych doświadczeniach utrzymać ją przy życiu. „Widocznie eksperymentował nad ludzką wytrzymałością” – mówi kobieta, która czuje się królikiem doświadczalnym Pana Boga.

W rekomendacji znajdującej się na okładce książki, pisarz Piotr Adamczyk słusznie zauważa: „Dobro, o ile jest w człowieku, przetrwa razem z nim także koniec świata”.

Chyba najpiękniejsza refleksja, z jaką zostawiają „Króliki Pana Boga”, to ta, że w „czasie marnym” ludzie nie muszą być marni.

Wisława Szymborska w 1945 roku napisała:

„Nasz łup wojenny to wiedza o świecie:

- jest tak wielki, że się mieści w uścisku dwu rąk,

tak trudny, że się daje opisać uśmiechem,

tak dziwny, jak w modlitwie echo starych prawd”.

To właśnie stare, na jakiś czas zapomniane prawdy pomagają zalęknionym bohaterom powieści Kozery żyć na nowo.

d3v7fdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v7fdg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj