Nakładem wydawnictwa Sonia Draga ukazało się drugie wydanie Lekcji pana Kuki Radka Knappa .
Waldemar nigdy nie był za granicą i postanawia to wreszcie zmienić. Za namową sąsiada, pana Kuki, wyrusza więc do Wiednia, by zobaczyć trochę świata, a przy okazji zarobić parę groszy. Kiedy autobusem, który przypomina „lodówkę na kółkach” po brzegi wypełnioną pseudoturystami trudniącymi się przemytem, dociera wreszcie do na miejsce, okazuje się, że na nic zdadzą się rady i przestrogi sąsiada. Waldemar zdany jest sam na siebie, a że w obcym mieście na młodego Polaka czyha mnóstwo pokus i pułapek, czeka go twarda szkoła życia. Cóż, zawsze jest przecież dobry czas na lekcje, zwłaszcza od tak doświadczonego nauczyciela, jakim jest życie.
Powieść Radka Knappa to zdystansowane, błyskotliwe spojrzenie na mit Zachodu, jaki istnieje w świadomości Polaków. Lekki, niezwykle humorystyczny język sprawia, że śmiejemy się zarówno z nas samych, jak i z naszych marzeń o zachodnim Eldorado. Historia wakacyjnej podróży Waldemara to także powieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o przyjaźni, miłości.
Dariusz Gajewski na podstawie powieści wyreżyserował obraz o tym samym tytule. Film „Lekcje pana Kuki” trafi do kin 23 listopada.
W filmie występują: Łukasz Garlicki (Waldemar), August Diehl (Lothar), Nadia Cameron-Blakey (Irina), Andrzej Grabowski (Pan Kuka), Tomasz Karolak (Mirek), Branko Samarovski (Bernstein), Anna Przybylska (Ala), Krista Stadler (Pani Simacek), Mirosław Zbrojewski (Arnold), Alexander Strobele (Dr Heftl), Lukas Resetartis (Celnik), Krzysztof Stroiński („Ksiądz”).
Film określany przez reżysera jako opowieść o stanie ducha współczesnych Polaków przebywających na Zachodzie, zaprezentowany został na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
O filmie „Lekcje pana Kuki” możesz przeczytać w serwisie * FILM WP*.