Trwa ładowanie...
film
23 kwietnia 2010, 13:25

Wajda i arcydzieła literatury światowej

Wajda i arcydzieła literatury światowejŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

Wystawę ”Jedenaście arcydzieł literatury w filmach Andrzeja Wajdy otwarto w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

W inauguracji wziął udział m.in. premier Marek Belka.

„- Ta wystawa to wspaniałe wydarzenie, które jest wielką promocją książki i filmu" - ocenił. Dodał, że Andrzej Wajda dostarczał i będzie dostarczał nam coraz to nowych wzruszeń oraz zmuszał do obcowania z literaturą.

Na wystawie można oglądać m.in. scenariusze do filmów reżyserowanych przez Wajdę, plakaty kinowe, materiały powstałe podczas realizacji, m.in. notatki i rysunki reżysera, fotografie, zbiory recenzji, materiały reklamowe, kostiumy.

d1dwxqd

Prezentowane eksponaty związane są z 11 filmami reżyserowanymi przez Wajdę, będącymi adaptacjami literatury polskiej i światowej.

Są to: Sybirska Lady Makbet (na podstawie Makbeta Williama Shakespeare\'a), Popioły (na podstawie prozy Stefana Żeromskiego), Piłat i inni (na podstawie Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa), Wesele (dramat Stanisława Wyspiańskiego), Ziemia obiecana (adaptacja powieści Władysława Reymonta), Danton (na motywach dramatu Sprawa Dantona Stanisławy Przybyszewskiej), Smuga cienia (na podstawie powieści Josepha Conrada), Szatow i Demony (na motywach Biesów Fiodora Dostojewskiego), Nastazja (na podstawie Idioty Dostojewskiego) oraz Pan Tadeusz (Adama Mickiewicza)
i Zemsta (Aleksandra Fredry).

Pomysłodawcą ekspozycji jest sam Andrzej Wajda. Towarzyszy jej katalog pod tym samym, co wystawa, tytułem. Prezentowane eksponaty pochodzą m.in. z Archiwum Andrzeja Wajdy w Centrum Manggha w Krakowie, Biblioteki Narodowej, Muzeum Plakatu w Wilanowie. Po zakończeniu prezentacji część zbiorów zostanie przekazana na stałe Bibliotece Narodowej.

Wystawę można zwiedzać do 30 grudnia 2004 roku.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj