Trwa ładowanie...
d3bj507

Marek Belka

PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Marek Belka został wyróżniony odznaczeniami m.in. na Litwie i Rumunii. Jest laureatem takich nagród, jak Odznaka Honorowa ”Bene Merito”, Perła Honorowa Polskiej Gospodarki w kategorii Gospodarka czy Nagroda im. Władysława Grabskiego Konfederacji Lewiatan. Za czasów jego prezesury NBP jedna z gazet ujawniła rozmowę Marka Belki, Bartłomieja Sienkiewicza i Sławomira Cytryckiego dotyczącą nielegalnych procederów (m.in. zmiany w ustawie i na stanowisku ministra finansów).

Marek Belka - życiorys

Marek Marian Belka zdał maturę w Łodzi w wieku 16 lat. Po studiach ekonomicznych rozpoczął pracę asystenta przy Katedrze Ekonomii, zrobił doktorat, habilitował się, a profesorem został w 1994 roku. Na uczelni poznał przyszłą żonę, Krystynę, z którą Marek Belka ma dwoje dzieci. Odbywał staże w Chicago i Londynie, związał się również zawodowo z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN, gdzie zajmował stanowisko dyrektora oraz członka Komitetu Nauk Ekonomicznych. Marek Belka interesuje się ekonomią stosowaną, myślą ekonomiczną, polityką antyinflacyjną oraz teorią pieniądza. Łącznie wydał kilkaset prac naukowych z tych dziedzin.

W 2016 roku nakładem Studio Emka Wydawnictwo Sp. z o.o. ukazała się książka Marka Belki, biografia polityka autorstwa Macieja Siembiedy. Z ”Selfie” dowiadujemy się, jaki profesor jest prywatnie i dlaczego pasjonuje się kolekcjonowaniem ludzi i nauką. Ponadto warto zapoznać się z takimi publikacjami, jak ”Elementarne zagadnienia ekonomii”, ”Niektóre problemy współczesnej zachodniej myśli ekonomicznej” czy ”Ekonomia stosowana. Podręcznik do przedmiotu podstawy przedsiębiorczości”.

Marek Belka – kariera polityczna

Marek Belka aktywnie działał w organizacjach studenckich, łącznie z PZPR. Od początku lat 90. pracował w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, Centralnym Urzędzie Planowania, Banku Światowym, jako wiceprzewodniczący Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej, doradca prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W 1997 roku Marek Belka został wicepremierem i ministrem finansów w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza, następnie w rządzie Leszka Millera. Należał do SLD. To wówczas gospodarkę w Polsce ogarnęły zmiany - wprowadzono m.in. podatek Belki, od dochodów kapitałowych. Marek Belka pracował jako szef koalicyjnej Rady Koordynacji Międzynarodowej w Iraku oraz tamtejszy dyrektor ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych.

W 2004 roku Marka Belkę mianowano na premiera i za drugim razem otrzymał od Sejmu wotum zaufania. Był także ministrem środowiska oraz sportu, sekretarzem wykonawczym Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy, dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W czasie rządów Bronisława Komorowskiego w 2010 roku Marek Belka został prezesem Narodowego Banku Polskiego, który to urząd objął w dzień po zatwierdzeniu jego kandydatury przez Sejm w czerwcu i pozostawał na tym stanowisku przez 6 lat. Od tego czasu Marek Belka był m.in. członkiem rady dyrektorów jednego z funduszy nieruchomościowych.

Marek Belka
Data urodzenia

09.01.1952

Miejsce urodzenia

Łódź

Bibliografia
d3bj507

Podziel się opinią

1
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507
d3bj507
d3bj507
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj