Trwa ładowanie...

W tym roku odeszli

W tym roku odeszliŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

20 lutego 2003 roku zmarł Jan Józef Szczepański, pisarz, autor świetnych opowiadań, esejów, reportaży z wielu kontynentów i krótkich powieści. Tak jak jego literacki idol Joseph Conrad pisał o ludziach postawionych przed trudnym wyborem moralnym. W zbiorze esejów Przed nieznanym trybunałem (1975) przedstawił koncepcję trybunału, który rozliczy nas z życia, nawet jeśliby się okazało, że Bóg nie istnieje. Największą popularność przyniosły mu powieści historyczne - "Ikar" (1966) i "Wyspa" (1968), o powstańcu styczniowym Antonim Berezowskim, oraz "Portki Odysa" (1954) z bohaterem-łgarzem. Laureat m.in. nagrody PEN Clubu im. Jana Parandowskiego

21 lutego 2003 roku zmarł Zygmunt Szkocny, twórca najmniejszych książek świata. Od 1934 r. piórkiem technicznym i tuszem napisał 165 miniaturowych dzieł. Jego Alfabet łaciński - o wymiarach 0,8 na 1 mm - trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. W swoim domu w Katowicach Szkocki urządził Muzeum Najmniejszych Książek Świata. Niewielki pokoik odwiedzali goście z całego świata.

4 marca 2003 roku zmarł Sebastien Japrisot, francuski pisarz i scenarzysta. Miał 71 lat. Jego nagrodzoną Prix Interallié 1991 powieść Un long dimanche de fiancailles chce przenieść na ekran Jean-Pierre Jeunet ("Amelia"). Mając 18 lat napisał pierwszą powieść (Les mal partis) o miłości gimnazjalisty i zakonnicy, którą opublikował 15 lat później.

19 marca 2003 roku zmarła Jeanne Bourin, francuska mediewistka, autorka bestsellerowej powieści "La chambre des dames" (1979). Miała 81 lat. Jej książki - m.in. "Le bonheur est une femme", "Tres sage Héloise" i "Les pérégrines" (o krucjatach widzianych z perspektywy kobiet) - to połączenie wiedzy historycznej i wyobraźni. Wydała też tom o kuchni średniowiecznej. Zdobyła liczne laury - w tym Nagrodę Akademii Francuskiej i Domu Prasy.

d2olowy

5 kwietnia 2003 roku zmarła Marianna Bocian, poetka, autorka wielu tomów wierszy, esejów, prozy i tekstów krytycznych. Za jej najwybitniejsze utwory prozatorskie uważa się epicko-liryczną powieść "Odejście Kaina" (1979) i przypowieść "Przebudzeni do życia" (1984). W stanie wojennym drukowała pod pseudonimami w prasie podziemnej. Jest autorką wydanego w 1992 roku tomu "Okruchy chleba", będącego antologią polskiej liryki z motywem chleba. Tworzyła wiersze przepojone miłością do człowieka i przyrody, przypominające, że naszym obowiązkiem jest myślenie, czuwanie, niezgoda na zło.

5 maja 2003 roku zmarła Błaga Dymitrowa, znana poetka i tłumaczka literatury polskiej. Miała 81 lat. Błaga Dymitrowa jest autorką jedynego pełnego tłumaczenia na bułgarski "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Dzięki niej czytelnicy bułgarscy mogli poznać też współczesną poezję polską, w tym dzieła laureatki nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej. Dymitrowa jest też autorką kilkunastu powieści, tłumaczonych na wiele języków europejskich.

7 maja 2003 roku zmarł Tomasz Mirkowicz. Był przede wszystkim tłumaczem. Przełożył na język polski "Rok 1984" George'a Orwella (jego tłumaczenie ukazało się w serii "Kanon na Koniec Wieku"), "Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya, "Nocnego kowboja" Jamesa Leo Herlihy'ego, "Szmirę" Charlesa Bukowskiego, "Przemiany" Harry'ego Mathewsa, "Honor Prizzich" Richarda Condona oraz trzy książki Jerzego Kosińskiego: "Malowanego ptaka", "Pasję" i "Randkę w ciemno". Nie stronił od przekładania literatury popularnej, m.in. Alistaira MacLeana, Roberta Ludluma i Stephena Kinga. Tomasz Mirkowicz opublikował dwie własne książki - "Podróż..." oraz tom prozy "Lekcja geografii: lipogramy".

16 maja 2003 roku zmarł Dante Quinterno, argentyński rysownik komiksów, twórca postaci Patoruzu. Zmarł w wieku 93 lat. Patoruzu, kacyk o dużym czerwonym nosie i oddechu mogącym przewrócić wszystko, co staje na jego drodze, "narodził się" w 1928 r.

d2olowy

26 maja 2003 roku zmarła Irena Jurgielewiczowa, pisarka. Miała skończone 100 lat. Największą sławę przyniosła jej wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na wiele języków powieść "Ten obcy" (1961) o nastolatku, który ucieka od ojca alkoholika. Książkę w 1964 r. wpisano do międzynarodowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej (na tzw. listę H.Ch. Andersena). W 1998 r. wspomnieniowa książka Jurgielewiczowej "Byłam, byliśmy" została nominowana do nagrody literackiej NIKE. Czytelnicy w listach do redakcji chwalili ją za to, że jest "mądra, ale nie przemądrzała; patriotyczna, ale nie nacjonalistyczna".

5 czerwca 2003 roku zmarł Antoni Marianowicz, poeta, prozaik, satyryk i tłumacz, przewodniczący ZAiKS-u. W latach 1946-48 był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Brukseli.

20 czerwca 2003 roku zmarła Zofia Hertzowa, najbliższa współpracowniczka Jerzego Giedroycia, związana z paryską "Kulturą" od początków jej istnienia. Miała 92 lata. Czesław Miłosz uważa, że śmierć Zofii Hertz kończy działalność paryskiej "Kultury".

d2olowy

22 czerwca 2003 roku zmarł Wasil Bykau, białoruski pisarz. Miał 79 lat. - Umarł apostoł naszego narodu - powiedział poeta Ryhor Baradulin, - To był pisarz w pełni uzależniony od prawdy. W świadomości Białorusinów Bykau pozostanie przykładem człowieka najuczciwszego. Bez niego zrobiło się w tym kraju pusto i nieprzyjemnie - powiedział Baradulin. - Odszedł żarliwy bojownik o wolność Białorusi.

25 czerwca 2003 roku zmarł Leon Uris, pisarz amerykański. Jednym z najsłynniejszych jego dzieł była książka Exodus opowiadająca o losach europejskich Żydów od początku XX wieku do 1948 roku, kiedy to utworzono państwo Izrael.

1 lipca 2003 roku zmarła Dora Kacnelson, slawistka, badaczka twórczości Adama Mickiewicza, autorka prac o żołnierzach powstań listopadowego i styczniowego. Miała 82 lata.

d2olowy

15 lipca 2003 roku zmarł Roberto Bolano, chilijski pisarz, autor m.in. powieści "Gwiazdy w oddali" i "Dzicy detektywi". Bolano oczekiwał w jednym ze szpitali w Barcelonie na przeszczep wątroby.

8 sierpnia 2003 roku zmarł James Welch, amerykański pisarz James Welch, specjalizujący się w tematyce indiańskiej. Wielką popularność zyskał we Francji, która w 2000 r. uczyniła go kawalerem Orderu Sztuk i Literatury.

5 września 2003 roku zmarł Kir Bułyczow, jeden z najpopularniejszych rosyjskich twórców fantastyki. Autor Pierestrojki w Wielkim Guslarze i Miasta na Górze. Bułyczow był twórcą uprawiającym nie tylko „czystą” fantastykę, ale pisarzem potrafiącym wykorzystać i sparodiować znane motywy za pomocą różnorodnych środków. Charakterystyczne dla jego twórczości fantastyczne fabuły stanowiące pretekst do dobrotliwych rozważań na temat ludzkiej natury oraz opisy świata przepuszczane przez filtr humoru nadawały jego dziełom niepowtarzalnego rysu.

d2olowy

23 września 2003 roku zmarła Zofia Chądzyńska, pisarka, tłumaczka dzieł Cortazara i Borgesa. Dożyła 91 lat. Niedawno ukazały się wspomnienia Zofii Chądzyńskiej pt. Nie wszystko o moim życiu, w których autorka wspomina: "Cztery obywatelstwa. Trzy kontynenty. Trzech mężów. Tak, byłam awanturnicą, ale nie na obecną miarę".

28 września 2003 roku zmarł Elia Kazan, znakomity pisarz amerykański, reżyser filmowy i teatralny. Miał 94 lata. Dwa jego ważne obrazy zrealizowane na podstawie własnych powieści to Ameryka, Ameryka - epicka opowieść o losach Greków i Ormian w XIX-wiecznej Turcji oraz Układ - rzecz o upadku współczesnego człowieka, o jego lękach, obsesjach, ale także o godności i tęsknocie za wolnością.

30 września 2003 roku zmarł Zbigniew Lengren, rysownik, satyryk, karykaturzysta, autor aforyzmów i fraszek, twórca postaci Profesora Filutka, którego przygody zamieszczał przez ponad 50 lat w "Przekroju".

d2olowy

4 października 2003 roku zmarł William Steig, autor i ilustrator książki Shrek - pierwowzoru niezwykle popularnego filmu animowanego pod tym samym tytułem.

17 października 2003 roku zmarł Manuel Vazquez Montalban, lewicowy pisarz, autor ponad 20 kryminałów o detektywie Pepe Carvalho (ironiście, kobieciarzu i żarłoku), z których cztery wyszły po polsku.

19 października 2003 roku zmarł Gieorgij Władimow, autor Wiernego Rusłana i sagi wojennej o generale Własowie Generał i jego armia.

27 października 2003 roku zmarł Heinz Piontek, niemiecki poeta, powieściopisarz, wydawca, laureat Nagrody im. Georga Buechnera. Był autorem cenionych opowiadań (Gorące kasztany, 1963) oraz powieści psychologiczno-obyczajowych: Die mittleren Jahre (1967), Dichterleben (1976). Książki Heinza Piontka przetłumaczono na 24 języki, a jego poezja na stałe weszła do podręczników literatury w Niemczech. W 1976 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Georga Buechnera.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj