Sympozjum pt. „W kręgu Miłosza” rozpoczęło się w sobotę w Ośrodku Pogranicze w Sejnach (Podlaskie). Tematem przewodnim spotkania jest „Poezja i milczenie”. Ośrodek Pogranicze co roku organizuje uroczystości upamiętniające Czesława Miłosza . 14 sierpnia, w rocznicę śmierci noblisty, odbyły się wieczorki wspomnieniowe w Dworku w Krasnogrudzie k. Sejn, który przed wojną należał do rodziny Miłoszów.
W tym roku Pogranicze zorganizowało dodatkowo sympozjum poświęcone twórczości poety. Ma ja w nim wziąć udział m.in. Konstanty Gebert, Paweł Huelle, Bohdan Osadczuk, a także poseł Janusz Palikot. Wieczorem w Domu Pogranicza zostanie otwarta wystawa pt. „Haiku Miłosza i Dudzińskiego”, a Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego zagra koncert w Białej Synagodze. Założycieli Ośrodka Pogranicze - małżeństwo Małgorzatę i Krzysztofa Czyżewskich - od lat łączyły z Czesławem Miłoszem kontakty nie tylko związane z działalnością „Pogranicza” - które propaguje kulturę Europy Środkowo-Wschodniej z jej zjawiskami związanymi m.in. z mniejszościami narodowymi - ale także kontakty osobiste.
Sejneńskie Pogranicze jest obecnie właścicielem tzw. Miłoszówki w Krasnogrudzie. Planuje tam utworzenie Międzynarodowego Centrum Dialogu. Rozłożony na dwa lata projekt ma kosztować 1,6 mln euro. Remont będzie obejmował rekonstrukcję dworu (rozebranie budynku i złożenie go od nowa z tych samych elementów), odbudowę nieistniejącej oficyny dworskiej i ptaszników, a także rewitalizację zdziczałego XIX-wiecznego parku dworskiego rozciągającego się na powierzchni ok. 5 ha. W zrekonstruowanych i odbudowanych obiektach znajdą się w przyszłości m.in.: muzeum Miłosza , sale wystawowe, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze, a także pracownie artystyczne i rzemieślnicze służące działaniom z młodzieżą.