Trwa ładowanie...

W Rzymie rozpocznie się doroczny festiwal kultury polskiej

Share
W Rzymie rozpocznie się doroczny festiwal kultury polskiej
Źródło: Jupiterimages
d2u5p8r

Prezentacja pierwszego włoskiego wydania poezji księdza Jana Twardowskiego , spektakl dla dzieci o Fryderyku Chopinie, wystawa fotografii Witkacego i koncert Anny Marii Jopek znajdują się w programie 7. edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia w Rzymie. Trwająca ponad miesiąc impreza w wielu punktach Wiecznego Miasta zostanie zainaugurowana w piątek.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzą w najbliższy weekend spektakle dla dzieci „Piano... piano... il piccolo Chopin” w teatrze kukiełkowym w wielkim rzymskim parku Villa Borghese. Przedstawienie przygotowano na podstawie wydanej w niezwykle atrakcyjnej szacie graficznej książki Michała Rusinka w języku włoskim o dzieciństwie kompozytora. Wszystkie dzieci, które przyjdą na spektakl, otrzymają ją w prezencie.

W niedzielę 25 października w Cinema Trevi odbędzie się spotkanie z Januszem Gajosem oraz projekcje filmów z jego udziałem: „Tam i z powrotem” i najnowszego – „Mniejsze zło”.

d2u5p8r

Liczne imprezy 26 i 27 października oraz od 3 do 6 listopada dedykowane będą teatrowi Jerzego Grotowskiego . Zapowiedziano między innymi wystawę rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego w hołdzie artyście, projekcję „Akropolis” w obecności Mai Komorowskiej, międzynarodową konferencję poświęconą twórcy Teatru Laboratorium.

29 października odbędzie się prezentacja pierwszego we Włoszech tomu poezji księdza Twardowskiego; książka już zebrała bardzo przychylne recenzje w prasie.

7 listopada w rzymskim Audytorium Parco della Musica otwarta zostanie wystawa dedykowana Witkacemu, na której będzie można obejrzeć kolekcję jego zdjęć. Tego dnia w tym samym miejscu zaprezentowane zostanie „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego.

Na 12 listopada zapowiedziano przegląd: II wojna światowa w polskiej kinematografii, w ramach którego wyświetlony zostanie m.in. film „Pasażerka” Andrzeja Munka.

d2u5p8r

Podczas Corso Polonia zaprezentuje się także polska dramaturgia. W Teatro Belli włoscy aktorzy przedstawią sztukę „Żegnaj, Judaszu” Ireneusza Iredyńskiego.

26 listopada w rzymskiej Bibliotece Europejskiej odbędzie się wieczór dedykowany Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą jego urodzin.

Festiwal kultury polskiej zamknie 27 listopada koncert Anny Marii Jopek w klubie Casa del Jazz.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Jarosław Mikołajewski , którego placówka organizuje Corso Polonia, powiedział, że istotą tego festiwalu jest to, że zatrzymuje uwagę, intryguje, powiększa krąg przyjaciół polskiej kultury.

- Celem festiwalu jest stworzenie cyklu ważnych prezentacji polskiej kultury, który na miesiąc skupi uwagę włoskich odbiorców - podkreślił szef Instytutu.

d2u5p8r

Jarosław Mikołajewski dodał, że poprzednie edycje pozwoliły zdobyć dla kultury polskiej nową publiczność w Wiecznym Mieście.

- Na przeglądy filmów Hasa czy Łozińskiego przychodzili studenci szkół filmowych i dramatycznych, którzy dowiadywali się, że w Polsce tworzy się również ciekawą literaturę, ciekawą sztukę, bo przychodzili nie tylko na projekcje, lecz również na wystawy, koncerty. Podczas Corso Polonia dochodzi do nieoczekiwanego przepływu publiczności, która przestaje być uwrażliwiona na jakiś dział kultury, a zaczyna odbierać Polskę jako kraj, w którym na każdym obszarze dzieje się coś ciekawego - zauważył.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2u5p8r

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u5p8r
d2u5p8r