Trwa ładowanie...

W Rzymie rozpocznie się doroczny festiwal kultury polskiej

W Rzymie rozpocznie się doroczny festiwal kultury polskiejŹródło: Jupiterimages
d2m640l
d2m640l

Prezentacja pierwszego włoskiego wydania poezji księdza Jana Twardowskiego , spektakl dla dzieci o Fryderyku Chopinie, wystawa fotografii Witkacego i koncert Anny Marii Jopek znajdują się w programie 7. edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia w Rzymie. Trwająca ponad miesiąc impreza w wielu punktach Wiecznego Miasta zostanie zainaugurowana w piątek.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzą w najbliższy weekend spektakle dla dzieci „Piano... piano... il piccolo Chopin” w teatrze kukiełkowym w wielkim rzymskim parku Villa Borghese. Przedstawienie przygotowano na podstawie wydanej w niezwykle atrakcyjnej szacie graficznej książki Michała Rusinka w języku włoskim o dzieciństwie kompozytora. Wszystkie dzieci, które przyjdą na spektakl, otrzymają ją w prezencie.

W niedzielę 25 października w Cinema Trevi odbędzie się spotkanie z Januszem Gajosem oraz projekcje filmów z jego udziałem: „Tam i z powrotem” i najnowszego – „Mniejsze zło”.

Liczne imprezy 26 i 27 października oraz od 3 do 6 listopada dedykowane będą teatrowi Jerzego Grotowskiego . Zapowiedziano między innymi wystawę rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego w hołdzie artyście, projekcję „Akropolis” w obecności Mai Komorowskiej, międzynarodową konferencję poświęconą twórcy Teatru Laboratorium.

d2m640l

29 października odbędzie się prezentacja pierwszego we Włoszech tomu poezji księdza Twardowskiego; książka już zebrała bardzo przychylne recenzje w prasie.

7 listopada w rzymskim Audytorium Parco della Musica otwarta zostanie wystawa dedykowana Witkacemu, na której będzie można obejrzeć kolekcję jego zdjęć. Tego dnia w tym samym miejscu zaprezentowane zostanie „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego.

Na 12 listopada zapowiedziano przegląd: II wojna światowa w polskiej kinematografii, w ramach którego wyświetlony zostanie m.in. film „Pasażerka” Andrzeja Munka.

Podczas Corso Polonia zaprezentuje się także polska dramaturgia. W Teatro Belli włoscy aktorzy przedstawią sztukę „Żegnaj, Judaszu” Ireneusza Iredyńskiego.

d2m640l

26 listopada w rzymskiej Bibliotece Europejskiej odbędzie się wieczór dedykowany Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą jego urodzin.

Festiwal kultury polskiej zamknie 27 listopada koncert Anny Marii Jopek w klubie Casa del Jazz.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Jarosław Mikołajewski , którego placówka organizuje Corso Polonia, powiedział, że istotą tego festiwalu jest to, że zatrzymuje uwagę, intryguje, powiększa krąg przyjaciół polskiej kultury.

- Celem festiwalu jest stworzenie cyklu ważnych prezentacji polskiej kultury, który na miesiąc skupi uwagę włoskich odbiorców - podkreślił szef Instytutu.

d2m640l

Jarosław Mikołajewski dodał, że poprzednie edycje pozwoliły zdobyć dla kultury polskiej nową publiczność w Wiecznym Mieście.

- Na przeglądy filmów Hasa czy Łozińskiego przychodzili studenci szkół filmowych i dramatycznych, którzy dowiadywali się, że w Polsce tworzy się również ciekawą literaturę, ciekawą sztukę, bo przychodzili nie tylko na projekcje, lecz również na wystawy, koncerty. Podczas Corso Polonia dochodzi do nieoczekiwanego przepływu publiczności, która przestaje być uwrażliwiona na jakiś dział kultury, a zaczyna odbierać Polskę jako kraj, w którym na każdym obszarze dzieje się coś ciekawego - zauważył.

d2m640l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m640l