Trwa ładowanie...
d3e88cu

Maja Komorowska

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0, fot: Kapitel

Charakterystyczna polska aktorka filmowa i teatralna, Maja Komorowska znana jest głównie z filmów Zanussiego, za swoje osiągnięcia aktorskie była wielokrotnie wyróżniana prestiżowymi nagrodami. O swoim życiu artystycznym i prywatnym opowiedziała w książce autobiograficznej oraz wywiadach.

Maja Komorowska – informacje ogólne

Maja Komorowska, a właściwie Maria Janina Komorowska-Tyszkiewicz, to polska aktorka teatralna i filmowa, a także profesor sztuk teatralnych warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i wieloletnia współpracowniczka Krzysztofa Zanussiego. Żona zmarłego w 2014 roku Jerzego Tyszkiewicza.

Maja Komorowska – kariera aktorska

Maja Komorowska debiutowała w krakowskim Tetrze Groteska, przez lata zagrała w licznych spektaklach na scenach w całej Polsce, zdobyła główną nagrodę na festiwalu Kaliskie Spotkania Teatralne w 1972 i 1990 roku. Była pedagogiem Akademii Teatralnej w Warszawie od 1991 do 2016 roku.

W branży filmowej Maja Komorowska zaistniała w dramacie psychologicznym Krzysztofa Zanussizego Życie rodzinne, wtedy też zaczęła się jej wieloletnia współpraca z reżyserem. Aktora grała też w filmach Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Tadeusza Konwickiego. Jedne z większych osiągnięć filmowych Mai Komorowskiej to główne nagrody za pierwszoplanowe role w filmach Bilans kwartalny (1975) oraz Cwał (1996), które otrzymała podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wyróżniono ją też między innymi nagrodami Zbyszka Cybulskiego, Tadeusza Żeleńskiego-Boya i Złotą Iglicą.

Maja Komorowska – publikacje

Pojawiło się kilka książek autobiograficznych o Mai Komorowskiej: autobiografia "31 dni maja", wywiad prowadzony przez Barbarę Osterloff "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską" oraz rozmowa Komorowskiej z Tadeuszem Sobolewskim w publikacji "Pytania które się nie kończą".

Maja Komorowska
Data urodzenia

23.12.1937

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d3e88cu

Podziel się opinią

2
Share
d3e88cu
d3e88cu
d3e88cu
d3e88cu