Trwa ładowanie...

W październiku Targi Książki w Katowicach

Share
W październiku Targi Książki w KatowicachŹródło: sxc.hu
d48atbi

Pierwsze organizowane na dużą skalę w woj. śląskim targi książki odbędą się w październiku w Katowicach. Organizatorzy - Silesia Expo i Uniwersytet Śląski - zapowiadają imprezę, której nowością będzie nacisk na nowoczesne techniki przekazu informacji.

Jak poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś i prezes Silesia Expo Tomasz Raczyński, impreza o nazwie Targi Książki w Katowicach odbędzie się od 20 do 23 października w udostępnionym przez miejski samorząd katowickim Spodku.

Nowością katowickich targów na krajowym rynku targów książki - obok oferty tradycyjnej literatury pięknej, wydawnictw technicznych, naukowych, edukacyjnych, dziecięcych i religijnych oraz dystrybucji książek - ma być szeroka prezentacja nowoczesnych technik przekazu, jak wydawnictwa multimedialne, e-booki, audiobooki, czy portale internetowe.

Korespondować z tym profilem ma najważniejsza impreza towarzysząca Targom - oficjalne otwarcie budowanej od kilku lat przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wspólnej biblioteki akademickiej pod nazwą Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

d48atbi

Centrum o powierzchni 13 tys. mkw. będzie tzw. biblioteką hybrydową. Oznacza to, że jednocześnie udostępniane będą wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika, na jakim się znajdują: książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane do specjalnych grup użytkowników (np. osób niepełnosprawnych).

Prof. Banyś mówił w poniedziałek m.in. o oczekiwanej roli targów z punktu widzenia uczelni. "Chcielibyśmy, żeby te Targi () były też pewnym przełamaniem sposobu myślenia o regionie, który jest przede wszystkim nastawiony na tradycyjne i już trochę minione - jakby nie patrzeć - tryby funkcjonowania gospodarczego, że jest także regionem nowoczesnym i intelektualnie bardzo zaawansowanym" - wskazał rektor.

Targi będą organizowane we współpracy z władzami Katowic, które starają się o poparcie innych miast aglomeracji dla ich walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Prezes Silesia Expo deklarował m.in., że organizatorzy postarają się, by wszystkie miasta aglomeracji żyły Targami, a w kolejnych latach ich ranga będzie budowana tak, aby w 2016 r. było to "liczące się międzynarodowe wydarzenie".

Raczyński przypomniał, że rozstrzygnięcie konkursu o tytuł ESK 2016 nastąpi w czerwcu tego roku, a wniosek aplikacyjny Katowice muszą złożyć do połowy maja. "Do tej pory trzeba te targi zbudować na tyle, żeby już były przynajmniej załącznikiem do tego wniosku" - zaznaczył prezes.

d48atbi

Jak zaznaczył przewodniczący rady programowej katowickiej kandydatury ESK 2016 prof. Tadeusz Sławek , organizator Targów jest pierwszym przedstawicielem sfer biznesu, który odpowiedział na zaproszenie do spotkania z kulturalną częścią projektu. "To spotkanie jest niezbędne i ono będzie musiało także stanowić niezbędną część () aplikacji Katowic" - wskazał dodając, że widać tu, że "samo logo ESK zaczyna stanowić pewną wartość".

Organizatorzy katowickich Targów liczą na "dziesiątki tysięcy" odwiedzających. Ich zdaniem, liczącą się imprezę tej branży można zorganizować nie tylko w Warszawie lub Krakowie. Jak argumentował Raczyński, w całej aglomeracji katowickiej mieszka ok. 2,3 mln osób i studiuje 210 tys. młodych ludzi, podczas gdy w stolicy i Krakowie wartości te wynoszą odpowiednio 1,7 mln i 350 tys. oraz 0,8 mln i 200 tys.

Imprezy towarzyszące Targom Książki w Katowicach mają przygotować m.in. Uniwersytet Śląski i przedstawiciele jego społeczności. Będą to np.: zadrukowanie przestrzeni miasta cytatami z Czesława Miłosza , flashmoby czytania książek, interaktywny plebiscyt książek ulubionych przez mieszkańców regionu. Informacje dla wystawców i odbiorców zebrano na stronie targiksiazki.eu.

d48atbi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48atbi
d48atbi